Ako správne otužovať v jazere či potoku

Ak človek nemá imunitné ochorenie a náš imunitný systém je zdravý, dokáže produkovať všetky protilátky a pracovať tak, ako by mal. Otužovanie má imunitu-stimulujúce účinky. Bolo zistené, že vystavenie sa chladu zvyšuje hladinu niektorých bielych krviniek a cytokínov v krvi. Opakované, pravidelné otužovanie udržiava vyššie hladiny týchto zložiek našej imunity, čo urýchľuje následnú reakciu pri kontakte s cudzím antigénom (látka, ktorá preniká do nášho tela a chce cudzopasiť). Rýchlejšie imunitné reakcie môžu napr. zabrániť rozvoju prejavov nádchy, prechladnutiu, víťazstvu vírusu nad organizmom.

1, Pripravujte sa. Napríklad pri saunovaní vydržte v ochladzovacom bazéne 5 sekúnd, neskôr 10 sekúnd, proste postupne pridávajte. Tu je taktiež veľmi dôležitý hlboký a pokojný dych. Alebo využite sprchovanie so zmenou teploty vody: teplá – studená – teplá – studená. Nelámte hneď rekordy, teplotu stačí meniť aj po desať sekúnd, nie po minúte. A ochladzovanie je lepšie začínať od nôh smerom hore.

2, Na jazero či potok počas jesene, zimy či jari choďte už pripravení, lebo ak môže pri otužovaní niekto prechladnúť, bude to len tým, že telo nepripravil. Otužovanie tohto druhu určite nerealizujte, ak to nedovoľuje váš zdravotný stav, či trpíte chorobou, ktorej by tento spôsob posilňovania tela mohol viac uškodiť ako napomôcť.

3, Otužovanie realizujte len v prítomnosti inej osoby, najlepšie s niekým skúseným. Ak sa nedá, tak aspoň nech ktosi stojí na brehu, ale nikdy nechoďte sami.

4, Prvé ponory som nepreháňal, bol som asi päťkrát po 20 až 40 sekúnd. Rozostupy medzi jednotlivými ponormi som robil od troch do siedmych dní. Dôležitý je hlboký dych, určite nie plytký. A neponáhľať sa. Psychicky sa na to pripraviť, nebáť sa, nerozmýšľať priveľmi nad tým. Obavy sú náš najväčší nepriateľ a neistota v hlave kradne najviac psychickej sily.

5, Až potom ma vzal na krst ľadový medveď Mirko Kapusta z Banskej Bystrice a povedal mi: „Dnes budeš vo vode minimálne dve minúty. Len tak má otužovanie význam. Nemusíš sa báť, som pri tebe. Zvládneš to!“ To mi dalo nesmierne veľa energie. Cytokíny sa totiž podľa odborníkov začnú vylučovať až po dvoch minútach pobytu v chladnej vode.

6, Lepšie je sa ponoriť raz a minimálne na dve minúty, ako sa do chladného jazera či potoka ponoriť s prestávkami trikrát po pol minúte.

7, Najhoršia je prvá pol minúta až minúta. Keď človek prekoná tento nesympatický začiatok, vrcholne nepríjemný pocit z mrazivej vody postupne ustane. Nepreháňajte to však, kým počas rokov nenadobudnete vlastné skúsenosti. Keď sa začnete po troch minútach napríklad pri šiestej návšteve jazera cítiť „fajn“, je čas vyjsť.

8, Hlavu si neponárajte, a naopak – plecia majte vždy ponorené.

9, Lepšie je stáť a to tak, že si nájdete takú hĺbku, kde budete stáť vystretý. Keď si sadnete, môžete byť pri vstávaní prekvapení, že to nejde, lebo ste zostali paralyzovaní chladnou vodou. Keď stojíte, telo vnímate oveľa viac.

10, Niekomu meravejú prsty na rukách, inému nohy. Každý z nás je iný.

11, Keď vyjdete, neutierajte sa hneď, nebabušte sa ihneď do uteráka či oblečenia. Nechajte telo vyrovnať sa s vonkajšou teplotou, vetríkom či inými nástrahami dňa :-).

12, Ak cítite, môžete si pred ponorom zacvičiť, či málinko pobehať na brehu. A rovnako tak po vyjdení. Rozprúdite krvný obeh, niekomu to pomáha.

13, Perfektné je pred ponorom dať si tri série Wim Hofových dýchaní. Expres návod: 30x prudký nádych a výdych, potom päť upokojujúcich výdychov a nádychov a nakoniec sa nadýchnuť a zadržať dych natoľko, koľko vydržíte. Pri druhej sérii zastaviť dych po poslednom, piatom upokojujúcom výdychu a až potom vydržať nedýchať, tretiu sériu nedýchania vydržať zasa s hlbokým nádychom. Medzi sériami dať pár minútovú pauzu. Tu sú dve knihy od tohto pána, „šialeného ľadového Holanďana“: 1, Lehrling des Eises: Sechs Tage mit Wim Hof a 2, Ice Apprentice

14, Zvýšený objem cytokínov podľa vedcov vydrží tri-štyri dni od ponoru, takže ak chcete mať svoj obranný systém stále dobre nabudený, v takýchto časových intervaloch by sa malo realizovať aj otužovanie.

15, Vnímajte svoje telo a počúvajte ho. To je snáď najdôležitejší bod tohto miniblogu.

 

Aj touto cestou ďakujem Mirkovi Kapustovi za všetko (je to inak spisovateľ), čo mi o otužovaní povedal, vysvetlil a že ma nesmierne motivoval začať s formou otužovania na jazere. Ak by ste mi čo i len pred rokom povedali, že toto budem robiť, dlho by som sa smial. Dnes sa už len pousmievam… vždy, keď sa vraciam z ponoru, je to neuveriteľný pocit slasti, zadosťučinenia podpory vlastného milovaného tela a to je ten tichý úsmev duše.

Pavel „Hirax“ Baričák

 

Toť náš ponor s kamarátom naživo počas karantény „koronavírus“:

Ak sa chcete viac dozvedieť o technike Wim Hof dýchania, tu je skvelá prednáška od Martina Thama:

 

 

2 thoughts on “Ako správne otužovať v jazere či potoku

  1. Pavel, ja som bola z hruba ped 3 týždňami s otužilcami po prvý krát. Má za sebou nejaké sauny a ochladzovanie v bazéne a aj sprchovanie v studenej vode, ale to neobľubujem. Dala som to na prvý krát 10 min v 7 stupňovej vode a bol to pre mňa úžasný zážitok. Zajtra sa chystám opäť. Všetko je v hlave. Veľmi som to chcela skúsiť, nemala som strach, ani obavy a preto všetko dopadlo výborne. Začať možno v každom veku. Som tvoja rovesníčka a stále skúšam niečo nové. Predpokladám, že pri otužovaní zostanem. Želám ti krásne dni. ?

  2. Ahoj,tak aj ja som prepadla otužovaniu.Začala som presne ako 60 ročná / tak to proste vyšlo/Najprv sprchy,potom jarné,jesenné kúpania.Šli sme do toho s manželom bez nejakých štúdií úplne intuitívne.Zvládali sme to,čoraz viac sa z toho vytešujeme.Po pobyte vo vode trocha zabeháme alebo pocvičíme – ako to v danú chvíľu cítim.A potom manžel začal brúsiť po sieťach a bolo to!!! Wim Hof,Martin Thán a pod…Chvíľu som podľahla a začala zdokonaľovať otužovanie podľa ich rád a návodov.A nakoniec sme si uvedomili že nás to dosť zväzuje.A tak si chodíme aj naďalej dýchame ako nám to vyhovuje,hýbeme sa ako si o to naše vnútro pýta a je nám fajn,tešíme sa z toho.Keď vyjdem von od radosti si občas zaujúkam a niekedy zakrepčím svoj rituálny tanček.Som šťastná,baví ma to.Až prídeš za Jankom do Svitu dáme to na Batizovských „jazierkach“ ahoj

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *