Zásady zdravého stravovania

Dcérka Ráchelka mala do školy vypracovať projekt na tému zdravé stravovanie a prosila ma o pomoc. Na základe jej učebnice a mojich životných skúseností sme sa dopracovali k tomuto záveru. Viem, že táto téma dnes býva taktiež častým dôvodom k sporom a hádkam na sociálnych sieťach, preto berte moje vety s rezervou – je to moja skúsenosť a iný človek môže mať diametrálne iný názor a ja sa môžem v jeho prípade mýliť. Čo človek, to iný druh vhodnej stravy, preto je najlepšie počúvať vlastné telo. Pavel

Zdravé stravovanie

Dôležité pre organizmus je jesť zdravé a vyvážené potraviny. K základným stravovacím pravidlám patrí:

1, Jesť radšej často a po menšie dávky. Raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. Ale poznám aj ľudí, ktorí jedia iba dvakrát či iba raz za deň a vyhovuje im to… Počúvať teda svoje telo.

2, Nie je dobré sa prejedať, hlavne večer. Odborníci hovoria, že je dobré poslednýkrát sa najesť pred šiestou hodinou večer.

3, Jesť plodiny, ktoré sa dopestujú blízko bydliska človeka, takže lepšie je jesť jablká, ktoré dozreli vo vašom okrese, ako jablká dovezené zo Španielska.

4, Jesť sezónne potraviny, teda hlavne vtedy, keď dozrievajú. Príklad: nekupovať papriku a paradajky v zimné mesiace, lebo takéto plodiny sú pestované na chémii a neobsahujú toľko vitamínov a zdravých prvkov ako v lete, keď dozrejú na slnku a v poriadnej pôde.

5, Nie je dobré jesť plodiny, ktoré rastú blízko cesty, ako napríklad šípky či jablká zo stromov rastúcich pri ceste. Takéto plodiny môžu obsahovať ťažké kovy z výfukov áut.

6, Jesť menej vyprážaných jedál a nezdravo mastných jedál, ako sú napríklad špekáčky, lacné a nekvalitná slaniny či iné nekvalitné mäso.

7, Ak mäso, tak najlepšie dochované doma alebo z domáceho „láskavého“ chovu. V umelých chovoch môžu dávať zvieratám antibiotiká aby neochoreli alebo rastové hormóny na priberanie.

8, Zdravé tuky sú avokádo, orechy (vlašské orechy, mandle, pistácie, lieskové orechy…), ľanové, sezamové, slnečnicové a iné semiačka, kvalitná čierna čokoláda s vysokým obsahom cocy, olivy, tvaroh, bryndza, maslo, oleje lisované za studena (mechanicky, nie pri vysokej teplote) ako napríklad tekvicový, ľanový, makový či olivový. Tuky sú nesmierne potrebné, tie zdravé treba jesť a prestať sa ich báť! Spoločnosť ich v posledné desaťročia slušne mytologizovala, no záver diabetológov je, že ľudia dnes skôr priberajú z presacharizovanej stravy, z lavíny umelých cukrov a nie z tukov…

9, Ak maslo, tak radšej živočíšneho pôvodu než rastlinného, lebo margaríny nedokáže telo plnohodnotne spracovať.

10, Ak čokoládu, tak nie bielu či mliečnu, ale horkú a kvalitnú.

11, Zdravé, prírodné (alebo aj nazývané jednoduché) cukry sa nachádzajú v ovocí, zelenine, zemiakoch alebo v celozrnných potravinách.

12, Nezdravé, umelé cukry, sa nachádzajú v sladkostiach, sladených nápojoch, presladených džúsoch, sušienkach, bielom chlebe a bielych rožkoch, cestovinách, pizzi, zmrzline… Preto jedlo, ktoré obsahuje veľa chemických sladidiel radšej pomenej a s rozumom.

13, Biely cukor sa dá nahradiť aj zdravšími sladidlami ako je napríklad med, melasa (výborná aj pre ľudí, ktorým chýba železo), stévia, agáve sirup,  trstinový hnedý cukor…

14, Radšej kyslé alebo štipľavé ako sladké.

15, Je dobré piť často veľa čistej vody. Deti aspoň päť pohárov denne, dospeli dva až tri litre denne.

16, Nie je dobré piť počas jedenia. Špecialisti na stravovanie tvrdia, že by sa malo prestať piť pol hodinu pred jedením a hodinu po. Tekutiny totiž riedia žalúdočné šťavy.

17, Starí ľudia často hovoria, že „polievky sú základ“, takže taký zeleninový či slepačí vývar by mal telu prospieť.

18, Počas leta je veľmi dobré jesť „živú strava“ = čerstvé ovocie, zeleninu, bylinky. Nám pri dome z ovocia rastú maliny, ostružiny, ríbezle, čučoriedky, arónie, rakytníky, godži, hrušky, egreše, slivky, hrozno, černice. Zo zeleniny sme tento rok veľa jedli kaleráby, mrkvu, cviklu, redkvičky, cibuľu, cesnak, uhorky, zeler, šalát, špenát… Veľa si sami dopestujeme aj bylinky, ktoré dávame do šalátov.

19, Keď zvieratá bolí brucho, prestanú na nejaký čas jesť, aby si tráviaca sústava odpočinula. Rovnako zdravý je občasný pôst aj pre človeka. Môže ho však praktizovať iba zdravý a dospelý človek.

20, Čo človek, to iná vhodná strava. Preto je najlepšie počúvať seba, reč svojho tela.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *