Ako nájsť vydavateľa, či vydať knihu – rady a tipy

Sám som bol v pozícii autora, ktorý túžil po knihe, ale netušil, ako sa k nej dopracovať. Teraz som vydavateľ a týždenne dostávam ponuky od autorov, ktorí ma žiadajú o vydanie knihy. Žiaľ, som v pozícii, kedy som si kvôli mojej časovej zaneprázdnenosti povedal, že si už nemôže dovoliť brať pod moje krídla ďalších autorov, lebo by som škodil im, aj sebe. Viem, že moje odmietnutie nebyť zainteresovaný vo vydaní vašej tvorby pochopíte. Rozhodol som sa, ale že napíšem aspoň tento blog, kde poradím…

Ako vydať knihu?

Sú len dve cesty – buď vás ktosi vydá, alebo si knihu vydáte sami. Kým sa dostanete k tomuto bodu rozhodovania, šepkám len tieto tri veci: píšte, píšte, píšte. Proste sa prepíšte do kvality, kedy vaša tvorba dosiahne stupeň šíriteľnosti medzi ľudí aj formou tlačenej knihy, alebo e-pubu. Áno, vydať e-pub ide hravo, ale aby ste sa po pár rokoch nehanbili za to, čo ste do sveta vypustili. Môžete si kúpiť všetko, len nie svoju minulosť.

Cesta A – vydá vás dajaké vydavateľstvo

1, Vypísať sa do kvality – viď odsek vyššie.
2, Založiť si blog, či inou formou zverejňovať svoju tvorbu. Prečo? Nielen, že sa vám dostane reakcií od širokého spektra čitateľov, lebo známi, kamaráti či rodinní príslušníci vám budú vždy všetko hovoriť milo, jemne, len tak, aby neublížili, kým cudzí aj pokritizujú. Takmer každý vydavateľ sa dnes pozerá, čo pre daný produkt dokáže spraviť aj sám autor. Hocijakú kvalitnú poéziu môžete čárať do šuplíka, ak sa okolo vás nezhromaždili vaši prívrženci, ktorí sú potencionálnymi kupcami, ak ich nebudete mať, vaše šance na podpis zmluvy na debut sa výrazne zmenšujú. Rovnako tak aj úspechy v súťažiach nie sú na zahodenie, aj keď dnes sa skôr pozerá na potenciál predaja, ako na kvalitu a hĺbku textu.
3, Obrňte sa! Keď pôjdete s kožou na trh a začnete zverejňovať vaše „písaníčko“ (milujem bohemizmy, nech mi je odpustené), pripravte sa na to, že v dnešnej dobe sa vďaka internetovej anonymite zrodilo množstvo zakomplexovaných, závidiacich a ubolených ľudí, ktorí si svoju prázdnotu hoja ponižovaním druhých. Títo jedinci nemajú žiadne zábrany, môžete byť urážaní, hanení, zosmiešňovaní. Aspoň zosilniete, tomuto procesu sa nevyhnete pri žiadnom kariérnom raste a je jedno, či budete projektovať mosty, alebo písať novely.
4, Za konštruktívnu kritiku buďte radi. Naučte sa ľudí, ktorí vám chcú pomôcť, počúvať a v symbióze s vlastným srdcom robiť úpravy, ktoré nezadusia vaše originálne Ja a zároveň prestanete porušovať základné pravidlá bez dodržiavania ktorých bude vaše dielo amatérske. Mne takto pri písaní básní veľmi pomohla kniha od nebohého Jožka Urbana Utrpenie mladého poeta. Je vypredaná, ale snáď ju niekde zoženiete.
5, Ak ste sa teda dopracovali do pozície, že už dlhšie píšete a zverejňujete, a máte už za sebou vďaka vašim chrobáčikom aj publikum a dozreli ste na rozhodnutie: Túžim po knihe, vyberte dve najsilnejšie a podľa vás najlepšie napísané kapitoly (najlepšie obsahovo rôzne) z dokončeného románu. Prípadne dve naj poviedky, či tri-štyri najvydarenejšie básne. Žiaden človek, ktorý má v danom vydavateľstve na starosti výber nových autorov nebude čítať celú vašu knihu. Ani polovičku. Mnohým stačí pár viet, iný vám dá šancu dve strany. Preto šepkám – silné veci, originálne, dobre napísané, prejdené aspoň jednou inou dušou, ktorá dobre ovláda pravopis. V sprievodnom texte nezabudnite priložiť aj link, kde produkty vašej tvorivosti zverejňujete. Čím viac si tam vydavateľ potvrdí silu vašich čitateľov a vaše riadky mu budú po chuti, tým väčšia šanca na vydanie vzniká.
6, Komu texty poslať? Podľa žánru, ktorý produkujete, si na stránke Martinus (tento slovenský knižný obchod robí svoje stránky poctivo a dokonalo, stačí vám brázdiť po ich webe a nájdete tam všetko, je to živá encyklopédia) nájdite vydavateľstvá, ktoré vydávajú knihy z oblasti, v ktorej sa vidíte. Ak píšte fantasy literatúru, neposielajte svoje ukážky vydavateľom, ktorí vydávajú poéziu alebo knihy o prírode. Ušetríte tým energiu nielen sebe.
7, Keď ste odoslali mail, nedobiedzajte. Čakajte, cibrite si trpezlivosť. Ak sa vám z konkrétneho vydavateľstva nik neozve, vec by som už ďalej neriešil a prijal by som fakt, že som nesplnil nejaký bod, ktorý ten či onen vydavateľ v poslanej ukážke nenašiel, či mu čosi vadilo.
Takto ste sa dostali do pokračovania vašej cesty: Nezostáva mi nič iné, ako si knihu vydať sám.

Cesta B – vydám si knihu na vlastné náklady

1, Skutočne ste aj po konzultácii aj s inými ľuďmi zhodnotili, že plody vašej tvorivosti si zaslúžia vydanie. Viem, opakujem sa, ale zámerne, lebo toto je dôležitá vec.
2, Dielo ukončite a nájdite si jazykovú korektorku, ktorá vám vaše vety prejde a opraví. Slová mojej korektorky: „Paľko, žiaden slovenský autor neovláda slovenčinu dokonalo. Ty len pekne píš, ja ti to všetko opravím.“ Pod slovným spojením „jazyková korektorka“ nemyslím dajakú pani učiteľku slovenčiny. Neraz som pracoval s textom, ktorým sa autor hrdil, že ho prešli jeho dvaja ľudia znalí slovenčiny a keď som im poslal červené more po mojej dvornej jazykovej korektorke, ospravedlnili sa. Lebo videli, čo všetko tam „jeho odborníci“ v texte nechali. Tento bod si prečítajte aj trikrát, lebo vydať knihu s chybami je ťažko zmazateľný podpis. Mnoho autorom ho opomína, spoliehajú na červené vlnovky vo worde (čo je viac ako málo) a už za rok svoje podcenenie ľutujú.
3, Nájdite si redaktorku, ktorá po jazykovej korektorke opraví syntax, dejovú líniu, odporúči vám čosi možno prepísať, či z textu vyhodiť. Upozorní vás na opakovanie sa, protichodné fakty, chýbajúce údaje, bez ktorých je celok ťažšie čitateľný.
4, Budete si musieť nájsť grafika, ktorý vyhotoví obálku, či prebal (ak po ňom budete túžiť). Vložiť nadpis knihy a meno autora do obrázku viem aj ja, ale grafikom nie som ani z rýchlika. Pri tomto bode upozorňujem, aby bol použitý obrázok, či fotografia, na ktorý máte právo, prípadne ste vyrovnali autorské práva.
5, Požiadáte si o číslo ISBN. Dostanete ho aj bez toho, že nemáte otvorenú živnosť, či vlastníte oficiálne vydavateľstvo. Požiadáte ho na tejto internetovej adrese. Do kolónky „vydavateľ“ napíšte „samovydavateľ“, prípadne si nejaký názov vydavateľstva vymyslite.
6, Budete si musieť nájsť zalamovača, ktorý upraví celé vnútro do požadovanej formy vhodnej na vytlačenie knihy, alebo export do e-knihy. Prosím, zabudnite na word, v tomto programe, či v inom textovom editore len píšte, ale knihu v nich nezalamujte. Ušetríte tak nervovú sústavu človeka z tlačiarne, ktorý dostane na starosti previesť váš súbor do tlačovej formy. Daný zalamovač nech ovláda pravidlá „sirôt, pankhartov, zabudnutých jednopísmenkových predložiek na konci vety atď.“, preto sa na začiatku pýtajte, koľko kníh už zalomil, prípadne nech vám nejakú ukáže.
7, Dane a zisk. Ak sa nemýlim, samovydavatelia kníh sú oslobodení od povinnosti založiť si živnosť. Ale legislatíva sa neustále mení, treba sa informovať. Daň nemusíte platiť, ak váš obrat za kalendárny rok nepresiahne určitú hranicu. Na výšku tejto sumy sa rovnako tak pýtajte vašej účtovníčky.
8, Posledný bod, ale rovnako tak megadôležitý, sa týka grafiky a ilustrácií. Neviem prečo, ale začínajúci autori majú silnú tendenciu svoje slová dopĺňať obrázkami. Nie, nemusíte do knihy dávať obrázky, alebo ilustrácie, je to len vo vašej hlave. Hlavne ak sa jedná o román, poviedky, novelu… Ak sa rozhodnete aj pre obrázky, prosím vás, nesťahujte z webe všetko, čo bude mať súvis s obsahom. Ak grafika, tak jeden ilustrátor, jedna ruka, jeden štýl. Sťahované obrázky, či nebodaj fotky (preboha, len toto nie, tie patria do cestopisov a špecializovaných titulov, len nie do prózy) sú aj tak väčšinou chránená autorskými právami a môžete sa dostať do konfliktu s autorom.

Tlačená kniha, alebo e-pub?

1, E-pub vás nebude stáť už ďalšie výlohy. Oslovte Martinus, oni vás začnú predávať, aj keď ste samovydavateľ. Stačí len splniť grafické podmienky, obsahovú stránku si ustrážte vy na koľko len vládzete.
2, Pri tlačenej knihe to nepôjde bez peňazí. Nepíšte do tlačiarní, či vydavateľom, ktorí sprostredkovávajú vydania kníh vety tohto znenia: „Mám napísanú knihu. Má vo worde 121 strán. Chcem 500 kusov. Prosím vás, koľko ma to vyjde?“ Nik vám neodpovie. Ak áno, sumu tak navýši, že vytlačenie dvakrát preplatíte. Ak vám má niekto vypracovať profesionálnu kalkuláciu, bude od vás potrebovať odpovede, akú knihu chcete a zadefinovať:

Formát: v mm
Väzba: brožovaná, pevná, lepená, špirálová, hrebeňová… Od V1 až po V9, je ich veľa. Viac nielen o väzbách nájdete napríklad na tejto stránke.
Polep: farebnosť, lamino matné, lesklé, zamat, parciálny lak?
Prebal: hrúbka papiera, farebnosť, lamino, lesklé, zamat, parciálny lak?
Poťah: hrúbka papiera, farebnosť, lamino, lesklé, zamat, parciálny lak?
Vnútro: typ papiera, hrúbka papiera, farebnosť…
Predsádky: farebnosť
Počet strán (musí byť násobok 8)
Náklad
Balenie: po koľko kusov, celofánovanie…
Doprava: vlastná, alebo dovezenie zákazníkovi?

Ako vidíte, je toho veľa a pre mnohých asi aj nové pojmy a termíny, ktorým nerozumiete. Preto radím nájsť si tlačiareň a buď si dať všetko telefonicky vysvetliť, alebo si dohodnúť osobné stretnutie a dať si všetko fyzicky poukazovať na reálnych knihách. Tak sa vám bude lepšie rozhodovať a aj tlačiareň bude rada, že hovoríte o tom istom. Knihy môjho vydavateľstva HladoHlas sa tlačia v turianskej tlačiarni P+M ( tlaciarenpm@gaya.sk ). Pokojne ich kontaktujte, sú to ústretoví profesionáli.

3, Ak sa rozhodnete pre tlačenú knihu, dobre si pred zadaním nákladu odpovedzte, čo s hotovými knihami budete robiť. Koľko chcete rozdať blízkym, koľko ste schopní predať. Ak si myslíte, že knižní distribútori budú žiariť šťastím, že ich oslovujte s ponukom zaradiť váš titul do ponuky, ste na omyle. Slovenský knižný trh je presýtený, preto raz od času nejaká tá distribúcia skrachuje a státisíce kníh skončí vo výpredajoch, kým vydavatelia nedostanú nič. Distribúcie nemajú nafukovacie sklady, bránia sa titulom, ktoré sú ťažko predajné. Takže aj tu dôjde na promo, marketing, vaše webové, ktorými viete dokončenú knihu podporiť.

Želám vám nielen zimomriavky pri písaní, ale aj nájdenie dobrého vydavateľa. Prajem vám radosť z tvorenia a aj úspech. A nikdy nestrácajte nádej. Dobre si ešte pamätám, ako som moje ukážky z môjho debutového románu Raz aj v pekle vyjde slnko poslal dvom veľkým slovenským vydavateľom a obaja ma odmietli. Nič sa nedeje náhodou, knihy som si začal vydávať sám a vďaka tomu som bohatý. Taktiež si pamätám, ako ma odmietla jedna knižná distribúcia, aby po rokoch na ich porade nezaznela veta: „Všímajte si aj začínajúcich, aby sa nestalo, nám ujde niekto podobný ako Baričák

Paľko von Začínajúcim autorom raďko

 

 

 

9 thoughts on “Ako nájsť vydavateľa, či vydať knihu – rady a tipy

 1. Vďaka za super článok, jedna vec mi však nie je jasná. Pokiaľ sa rozhodnem vydať knihu sama a nie som vydavateľ ako sa dostanem k ISBN? Dik za radu

  1. Klaa, super pripomienka. Už som to dopísal do blogu:
   5, Požiadáte si o číslo ISBN. Dostanete ho aj bez toho, že nemáte otvorenú živnosť, či vlastníte oficiálne vydavateľstvo. Požiadáte ho na tejto internetovej adrese: http://www.snk.sk/sk/ziadost-o-pridelenie-cisla-isbn.html . Do kolónky „vydavateľ“ napíšte „samovydavateľ“, prípadne si nejaký názov vydavateľstva vymyslite.

 2. Dobrý večer chcem vydať knihu zo skutočného života o Anjeloch…kde sa mám obrátiť na vydavateľstvo .atď.dakujem za odpoved

  1. Majka, skor sa obrat na vydavatelstvo Eugenika, ci ine, ktore sa zaobera spominanou tematikou (vid blog). HladoHlas momentalne novych autorov neberie. Dakujeme za pochopoenie, Pavel

 3. Dobrý deň.
  Prosím Vás o radu, ak by som chcela v knihe uverejniť vlastné foto z múzea, v ktorom nebol zákaz fotografovania. Potrebujem súhlas múzea? Alebo stačí uviesť, že sú to moje foto z … múzea.
  Ďakujem,

  1. Treba sa pre istotu spytat aj muzea. Autorom fotky ste Vy, ale dusevne prava na exponaty patria Muzeu.

 4. Ďakujem za článok, rady a názory. Veľmi pomohli.
  Ja som podobný dobrodruh a spisovateľ ako ty, Paľko. Aj živ.č.9.
  Moja prvá autobiografia dozrela a navštevujem vydavateľstvá. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Idem sa pripraviť na knihu č.2 a to som už po prvej plánovala úspešne zakončiť moju spisovateľskú kariéru.
  Len chcem povedať, že je pravda, že Blog-články vedia zožať úžasnú kritiku. Priniesli skvelú čítanosť ale zrejme som zaťala do „živého.“ Odvtedy nazývam online kritiku „ukrižovanie na internete 🙂 Ale boli aj pochvaly.
  Vďaka za rady a typy, ešte raz.

 5. Ďakujem pekne, Paľko, za tvoju pomoc v tejto forme. Prechádzam riadky a sa cez nich dostávam k pre mňa hodnotným informáciám.
  Veľká vďaka <3

  Jednu otázku by som ale predsa mala: čo by som potrebovala, ak by som si chcela založiť svoje vlastné vydavateľstvo?
  Ďakujem, že SI <3

  1. Rea, budeš potrebovaťt cit pre dobré či úspešné knihy, odvahu, peniaze a dobrých externých spolupracovníkov – korektorku, grafika, zalamovača. Pavel

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *