Očistný jarný, alebo jesenný pôst (jednoduchý návod)

Ako som na jar absolvoval dvanásťdňový očistný pôst, veľa ľudí mi písalo, nech napíšem postup. Priznám sa, zostal som zarazený, reku „ľudia, nerobte z toho vedu“, proste nebudete jeden alebo viac dní jesť. No potom mi došlo, že aj pre mňa bolo „raz prvýkrát“… a že žijem v dobe, kedy ľudia potrebujú návody. To len ja som taký pako, že keď čosi nové donesiem z obchodu, návod nečítam a rovno sa čerstvo zakúpené snažím zložiť pomocou logiky. Lenže pri pôste sa jedná o telo a nie o vec a tak som spísal tento blog.

Tak som si sám pre seba obhájil tento blog a idem na to. Chlapsky a pragmaticky:

1, Ak nemáte skúsenosť, začnite jednodňovým pôstom.

2, Spoznajte svoje telo a jeho reakcie, až potom sa pustite do viacdňových pôstov.

3, Deň očisty nazývajte pôstom a nie hladovkou, tak organizmus nastavíte na očistu, nie na hladovanie.

4, Celkovo sa pár dní pred plánovaným očistným dňom psychicky nastavujte na deň bez stravy. Ja to robím vnútorným dialógom. Príklad: „Telo, v stredu sa na dva dni prepneme na pránu. Pevnú stravu obmedzíme, aby si malo čas a dobré podmienky na upratanie.“

5, Pôst robte vždy okolo splnu, alebo na novu, znásobíte tak jeho účinky. Mesiac vám napomôže. Lunárne fázy na rok 2021 nájdete tu.

6, Kým mesiac pribúda, proste o silu (zväčšenie sebavedomia, narastanie mentálnej sily potrebnej k prekonaniu problému, krízy, (ne)moci…).

7, Keď mesiac odbúda, proste o odchod „nedobrého“ z vás (choroby, nádoru, smútku, úzkosti, strachu…).

8, Koľko dní má váš pôst trvať, toľko dní sa do pôstu vchádza i vychádza. Príklad: Rozhodnete sa pre trojdňový pôst, takže tri dni pred začatím nejedenia by mali byť postupne skracované porcie jedla, večera pred samotným začiatkom pôstu by už nemala byť. Rovnako tak aj návrat k bežnému vášmu stravovaniu by mal trvať tri dni, teda tri dni postupne pridávať jedlo. Po skončení pôstu nikdy nejedzte veľa. Budete mať stiahnutý žalúdok, môžete si ublížiť.

9, Počas pôstu pite veľa vody. Vždy, keď pocítite hlad, napite sa. Prípadne striedajte poháre vody s čajom. Samozrejme bez cukru, medu…

10, Pôst nemá byť utrpenie. Ak ste zvyknutí na kávu a myslíte si, že deň bez nej nevydržíte, dovoľte si jednu. Ak budete odpadávať, pri prvom zoznamovaní sa s pôstom si pokojne dajte aj nejaký sladený nápoj. Netrestajte sa, raz to dáte len s čistou vodou.

11, Prvý a niekedy aj druhý deň sa môžete cítiť slabí. Telo začne vynášať toxíny, vynášanie odpadu je vždy spojené s únavou. Prvé dva dni sú teda „najťažšie“, potom ide všetko hladko.

12, U mňa sa druhý až štvrtý deň spájal aj s miernou bolesťou obličiek. Vedel som, čo sa deje, telo vyplavovalo nečistoty. Dôveroval som telu a podporoval som ho pitím vody, ako aj na psychickej úrovni.

13, Na tretí deň sa stiahne žalúdok, pocit hladu prejde. Fyzicky už nebudete hladní, ale o to viac nastúpi fantázia. Rovnako tak sa vám vyčistia zmysly, začnete žasnúť, ako viete preciťovať vône, chute… Pocit „najesť sa“ teda vystrieda skôr psychická túžba „najesť sa“. Vydržte a dajte si vodu.

14, Ak by ste začali pociťovať skutočné zdravotné problémy, postupne pôst ukončite a začnite pomaličky jesť. Nezabudnite však, že veľa vecí vzniká v hlave. Mantra na strachy znie: „Zvládnem to!“ (ale nie cez mŕtvoly).

15, Neabsolvujte pôst len s vidinou schudnutia. Telo dokáže pár hodín žiť z toho, čo ste zjedli. Potom sa pustí do cukrov, až na ďalšie dni začne štiepiť tuky na jednoduché cukry. Ako posledné sa pustí do bielkovín a môže nastať úbytok svalovej hmoty (u mňa to bolo až po ôsmom dni, lebo tukovej zásoby som veľa nemal). Za 12 dní som schudol 10 kilogramov , ale päť kilov z nich som po ukončení spätne pribral. Telo si nájde svoju správnu mieru podľa toho, ako jete. Ak máte problém s pribratím a naopak, budete sa báť, že ešte viac schudnete, skúšajte reakciu tela po jednom, alebo dvoch dňoch nejedenia. Nemali by ste schudnúť, prvé dva dni totiž organizmus vyčistí celú tráviacu sústavu, na tuky ani nepríde. To si len ľudia naivne pri krvopotnom hladovaní myslia, že za jeden deň čosi schudli. Iba oživia „jo-jo“ efekt.

16, Moje pôsty sprevádzajú čisté a intenzívne sny. Vždy sa na ne teším, lebo je to ako v kine, prichádzajú mi hotové príbehy.

17, Bude vám stačiť menej spánku. Pokojne sa môžete už po šiestich hodinách budiť a byť aktívnym. Neľakajte sa. Telo po pár dňoch upratalo to najhlavnejšie a keďže nemá čo tráviť, rýchlejšie zregeneruje.

18, Počas dňa môžete cítiť stavy únavy. Doprajte si desaťminútové zdriemnutie v hladine alfa. Albert Einstein vraj na veľa vecí prišiel tak, že si zdriemol na stoličke, kým v rukách držal kľúče. Keď mu po štvrťhodine spadli na zem, pamätal si všetko, čo mu v prvej fáze zaspávania dopriali spoznať bohovia a podvedomie. A samozrejme bol na ďalšie hodiny nabitý a opäť čulý. Asi to poznáte sami – je lepšie zaspať na štrnásť minút, ako na hodinu. To ste potom ako mechom buchnutý…

19, Vždy na jar, alebo na jeseň, je dobré dať si viacdňový očistný pôst. Ja ho vždy spájam aj s bratím protiparazitný balíček. Vravím si, že „čo má odísť, nech odíde“, vrátané parazitov, húb, vírusov, baktérií… Palina, klinček a orech čierny z balíčka je slušným pozvaním k ukončeniu návštevy nepozvaných hostí. Balenie obsahuje aj presný plánik ako prípravok brať. Súčasťou je aj slezinový čaj. Chutí síce ako vývar z ponožiek, ale počas pôstu vám bude chutiť ako torta.

20, Ak si chcete pôst uľahčiť, pomôžte si ovocnými a zeleninovými šťavami. Príprava je jednoduchá: zadovážte si lis na šťavy (nie mixér). Najlepšie kvalitný – čím menej otáčkový a s tvrdených plastov, tým lepšie. Tu radím nešetriť. Ja mám už viac ako desať rokov americký GreenStar a ide dodnes ako hodinky. V tých časoch stál viac ako desať tisíc korún, ale neľutoval som tej sumy vtedy, ani dnes.
No a potom už stačí iba nakúpiť si mrkvu, zeler, cviklu, jablká, hrušky, petržlen, proste na čo máte chuť. Jablká a hrušky sa dobre znášajú s koreňovou zeleninou. Listová zelenina je skôr vhodná na smoothie, z nej veľa šťavy nezískate.
Presné pomery tu nejdem písať. My tie šťavy miešame so ženuškou „z brucha“. Stoja hlavne na mrkve a jablkách. Cviklu, zeler, petržlen, alebo repu pomenej, sú chuťovo dosť výrazné a pre niekoho môžu byť tieto šťavy ťažké. Počúvajte vaše chute, samé vám povedie koľko čoho.

21, Samotnú odšťavené šťavy nakoniec zrieďte 1:1 s vodou. Samé o sebe by boli mocné. My si spravíme rovno liter štiav, čo vyjde na dva litre tekutiny a postupne ich počas dňa pijeme. Vitamíny a niektoré vzácne prvky rýchlo oxidujú, preto si plody odšťavíme vždy len na jeden deň, či poldeň dopredu a odkladáme v džbániku do chladničky. Keď si dáte napríklad 3 deci takejto šťavy, potom si za hodinu dajte iba čistú vodu. Takto striedajte šťavy a vodu.

22, Pôst na vode je vždy náročnejší, ale o to účinnejší. Šťavy vám pomôžu napomôcť, hlavne ak sú pred vami energeticky náročné dni. Napriek tomu budete vitálny a budete vládať. Ak by tomu tak nebolo, vyhnite sa fyzicky náročnej robote a viac odpočívajte. Ja som na desiaty deň pôstu vyšiel Malý fatranský Kriváň. Jednalo sa 25 kilometrovú túru s prevýšením cez 1000 metrov. Kamaráti našťastie rešpektovali moje stredné tempo. Ale dva roky predtým som na deviaty deň absolvoval výstup na veľkofatranský Lysec a poviem vám, skoro som umrel. Vždy je to inak…

23, Počas pôstu sa vám zmení psychika. Niekto môže byť podráždenejší, iný oveľa viac pokojnejší. Možno vám budú padať vecí z rúk ani dôchodcovi, ale môžu prísť aj slastné stavy vedomia, ktoré ste nikdy predtým nezažili. Pozorujte sa. Pozorujte život. Pozorujte chute. Pozorujte telo. Nastane bdelosť, otvoria sa vám zmysly. Každý z nás sme iný a každý z nás prežíva v každé jedno obdobie čosi iné. Takže dvakrát prežijete to isté, ale nebude to nikdy to isté a ani vaše reakcie nebudú identické.

24, Zadovážte si škrabku na jazyk a hlavne v prvé tri dni pôstu si každé ráno i večer stierajte povlak z jazyka. Na jazyku sa totiž tvorí povlak obsahujúci množstvo baktérií, práve baktérie pri koreni jazyka sú často zodpovedné za nevoňavý dych. Čistenie jazyka napomáha aj zbavovaniu ťažkých kovov z organizmu, lebo telo počas noci „upratuje“ a aj cez jazyk vylučuje nevhodné látky von z organizmu. Počas pôstu sa objem tohto odpadu zväčšuje.

25, Nájdite si vlastnú cestu a zabudnite na všetky vety, ktoré som tu popísal.

26, „Zamestnajte sa“, ak budete cítiť vnútorný nepokoj. Moja skúsenosť je, že keď som veľa oddychoval, pôst mi prešiel ťažšie, ako keď som bol aktívny. Jeden deň som sa vyvaľoval, poobede zaspal na 2,5 hodiny a v hlave mi nastávala mierna „psychiatri“. Na druhý deň (bol to deviaty deň toho pôstu) som rozširoval záhradku, kopal, vozil hlinu, potom som si zahral so synkom fucik a ešte pred západom slnka káľal málo dreva. Energia sa rozprúdila, paráda. Záver? Lepší pocit zo seba, únava pominula. Samozrejme, zasa všetko robte podľa vlastnej intuície, to, čo vám šepká telo.

27, Raz som vošiel do šiesteho dňa pôstu. Už od štvrtého dňa som cítil nepokoj. Veľký. Prikladal som to absencii tuhej stravy, reku „organizmu dačo chýba, vydržím.“ Lenže ráno na šiesty deň som vstal a vo vnútri som si niesol zlý pocit. Veľmi zlý, ktorý počas doobedia vrcholil. Poobede sme sa s manželkou stretli so známymi. Boli to obaja silne veriaci ľudia. Rozprávali nám príbeh o svojom dieťati, ktoré po narodení ihneď operovali a to nie raz, proste ťažký stav pre všetkých zúčastnených. Držali pôsty a prežitie dieťaťa si doslovne vymodlili, aj keď lekári dávali životu 30%. Doktori pochybili, operácie boli dokonca zbytočné (na to sa však prišlo až neskôr), no rodičia nikoho nevinili, iba držali pôst so zámerom, modlili sa, nejedli.

Dobrovoľné odmietnutie jedla bolo v minulosti u nejedného národa, kultúry i náboženstva platidlom. Obetou, pokorou, snahou naznačiť Vyšším silám, že to myslíte vážne a toto je váš diel na oltár prosby. Prípadne vyrovnaním svojho „prehrešku“…

Nič nie je náhoda, ani stretnutie s tými známymi nebolo len tak. A mne to došlo. „Paľko, veď ty si si pre tento tvoj veľký jarný pôst nedal zámer!“ Akonáhle som to pochopil, vnútorné napätie pominulo.  Dajte si zámer (vyliečenie seba, zlepšenie zdravotného stavu iného človeka, úspech v osobnostnej rovine – môžete prosiť o všetko, no čas ukáže na čo ste mali nárok), brány sa vám otvoria, pnutie ustane, ba naopak, otvorí sa pre vás neskutočný balík energie. Vnímajme našu dušu. Šepká nám, komunikuje s nami, naznačuje nám. Všetky zlé veci, stavy, udalosti nám čosi hovoria. Chcú naše pochopenie, zmenu, osobnostný i duchovný rast…

Ak by ste sa chceli o pôste dozvedieť viac, odporúčam čítať Rusa Malachova, napríklad jeho titul Léčivá detoxikaze hladem (teórie a prax). Ten je v tejto oblasti skvelý. Prípadne knihu Transformační síla půstu od Stephena Harroda. Ak sa zaujímate o najvyšší level, teda prechod na pránu, v tomto prípade čítajte Jasmuheena.

Tak toľko v skratke. Možno som aspoň pár z vás poradil a inšpiroval. Iným, ktorí vyžadujú presné návody, možno ani nie. Som človek, ktorý robí veľa vecí intuitívne a to radím aj vám. Spravte si pôst po svojom a po pár pokusoch objavíte vlastnú cestu a presne to, čo bude vyhovovať vám. Ja vám Ďakujem, že sa snažíte žiť zdravšie a stvoriť zo seba krajšiu bytosť. Tak môžeme spoločne pomôcť celému sveta. Cez seba pre všetkých.

Pavel

5 thoughts on “Očistný jarný, alebo jesenný pôst (jednoduchý návod)

 1. Ja sa tiez „pravidelne“ postim. Zatial som dal iba o vode max 7 dnovy pôst, ale nie je to o rekordoch, ale o pocitoch a treba pocuvat telo a intuiciu a ist si svojim tempom. Info cerpam z komunity na http://www.pust.cz je tam cca 1000-ka takto postihnutych ludi.
  Nas guru dal 50+ … Kto chce najde ?

 2. Zatiaľ si robím len takú malú očistku stále keď je nov a spln.Pridala sa už aj kolegyňa tak sa to ľahšie zvláda.Chystám sa vyskúšať viacdňovku tak uvidím či sa podarí.Držte mi palčeky.

 3. Ja som sa začala pôstit každú nedeľu ani neviem prečo nedeľa?ale proste nedeľa.Kávu bez cukru nevynecham a celý deň zvládam v pokoji s vodou a byl.čajom.Nieje to o diete je to pre mňa o utíšení aj tela❤Ďakujem Paĺko

 4. Prosim ta názov alebo odkaz na ten dokument môžeš dať este raz? Tento hore uvedený nefunguje 🙁
  Ďakujem

 5. Ak ste z Bratislavy a chystáte sa absolvovať jesenný očistný detox a chcete si objednať šťavy domov kontaktujte ma cez Facebook OvoŽivo, Instagram ovozivo.sk, alebo cez e-mail, ktorý nájdete na stránke ovozivo . sk. Môžete si vybrať z troch osvedčených vyvážených štiav, ktoré pre Vás pripravím a prinesiem Vám ich na Vašu adresu.
  Ďakujem krásne. 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *