Behemoth „I Loved You at Your Darkest“ (2018) – recenzia

Behemoth – I Loved You at Your Darkest recenzia 2018
Behemoth – I Loved You at Your Darkest – recenzia 2018

Úvodom môjho listu ťa zdravím, Nergal. Už sú to štyri roky, čo sme sa nepočuli. Ďakujem za tvoj posledný balíček v podobe albumu I Loved You at Your Darkest. Prekvapil ma.

Keď ste zverejnili prvý singel „God = Dog“ z albumu, vravel som si: „Typická behemotovka, skvelý nosný gitarový riif, trochu síce hardcorový, klepačiek tiež neúrekom, ok, toto je dobrý predkrm. Album určite prinesie väčšie skvosty.“ Dnes sedím a po nemálo vypočutiach si vravím: „Ten song God = Dog je vlastne najväčšia pecka z CD pre tých, ktorí majú radi starý Behemoth.“ Veru tak, starý, lebo týmto albumom sa zrodil nový Behemoth.

Potom ste zverejnili ďalší song, Wolves ov Siberia. Bol to náklep, ale ako prišiel, tak aj odišiel. Žiadna skala, ktorej by som sa chytil a vyškriabal na vrchol metalovej slasti. Zostal som stáť na sibírskej planine, kritiku od fanúšikov z celého sveta na lacný klip som prehliadal, proste ste nás svojimi filmovými klipmi rozmaznali. Stále som čakal. Tretí singel Bartzabel som dúfal, že príde Behemoth a zatiaľ ste si robili srandu. S celou doskou mi došlo, že to myslíte vážne. Adam, najprv som bol sklamaný, ale brzdil som sa, lebo mi bolo hneď jasné, že tento album je na veľa vypočutí a ukrýva parádne momenty, ktoré vyplávajú až na pätnásty, či dvadsiaty posluch. Tak aj prišlo – balalajka, či akýto strunný nástroj vo vynikajúcej piesni Wa Are the Next 1000 Years, kde si ma atmosféra nadobro získala.

Atmosféra. Tu je pes zakopaný, keď už sa s týmto albumom spája toľko psov a vlkov. Áno, nabrala vysokú laťku, je to skutočné silne atmosferické dielo. Napomohli tomu čisté spevy, nemálo melodických navrstvených intervalových chorálov, detské zbory (touto cestou pozdravujem českú Insaniu), v oveľa väčšej miere priznané klávesy a už nielen v molových tóninách, vystavané sóla, čistejší zvuk. A to je aspoň pre mňa tá patália – chýba mi agresivita, šialené surové klepačky, nelogická technika vrcholného štádia, šialenosť bubeníka, peklo, chaos, kde sa takmer stratia bicie, zimomriavky naskakujú a človek sa čuduje z čoho. Toto sa stratilo na úkor učesanej atmosféry a mne to chýba, nadčasový skladateľ. Kvôli tomuto milujem vaše predošlé albumy. Nik tak nehral, len vy a teraz zrazu vy hráte ako iní. Pre mňa ste mali zostať Behemothom, nie poľským Emperorom.

Bratu, po dvadsiatich piatich otočeniach vyplával na povrch aj parádny zásek Havohej Pantocrator. No napriek tomu u mňa málo. Som z vášho posledného štichu rozpoltený, priznávam. Púšťam si ho stále dookola, nech nemám výčitky, že som túto recku odflákol, ale moja metalová duša neskáče meter päťdesiat, ale ledva štyridsať centi. Neviem, či to nastalo mojim obrovským očakávaním, alebo moja myseľ nechce prijať pokus o experimentovanie v prehnanej miere od kapely, ktorú som doteraz považoval za výsostne originálnu. Dúfam, že šok je iba u mňa a získate albumom ILYAYD mnoho ďalších priaznivcov, tých, ktorí milujú takýto druh jemnejšej muziky, lebo všetky tie novátorské prvky vás skutočne zjemnili, aj keď klepete a tvoj hlas je stále neskutočne hrdelne vraždený. Nie, neviním vás zo špekulovania, viem, že ste album spravili tak, ako ste cítili. Len samotný čas ukáže, aký to bol krok. Prajem vám s ním úspech, no u mňa sa čosi stalo. Už teraz sa bojím reakcie fanúšikovského srdca, keď v zozname kapiel v prehrávači uvidím váš album. Možno radšej prekliknem na The Satanist, Evangeliom, The Apostasy… A možno nie, možno ti za rok napíšem, že som si zvykol a ustrica sa poddala a pustila perlu. Bodaj by.

Mám vás rád, vidíme sa v januári vo Viedni. Lístky už mám. Snáď nebudete hrať iba nový album a viac si neodnesiem zo setu At The Gates.

Hirax

 

Ďalšie recenzie autora:
DEPRESY „MMXVIII“ (2018)
DIMMU BORGIR „Einian“ (2018)
AT THE GATES „To Drink from the Night Itself“ (2018)

 

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *