Prežívanie

Pokračujme v navracaní pravého významu slovám. Určite vám po prečítaní slova prežívanie napadlo živorenie, doháranie, plahočenie. Ale ja vám chcem navrhnúť, aby ste začali svoj život prežívať. Ceniť si každú jednu sekundu bytia, zapnúť všetky zmysly, začať vnímať vône, farby, pohyb, chute. Lebo keď začnete vnímať, začnete aj automaticky ďakovať, pretože iba hlupák by si neuvedomil, že žije v zázraku, a to dokonca v raji.

Keď jete, tak iba jedzte. Žujte, hryzte, rozpúšťajte slinami jedlo, sústreďte sa iba na jedenie. Precíťte zuby, šťavy, pôžitok z chuti, slasť zo surovín, ktoré tu žili len pre vás. Poďakujte im za ich energiu, za ich skon, ktorý vám dáva život. Šepnite jedlu, nech dodá silu každej jednej vašej bunke. Spravte si zo života hru, veď už v detstve nám všetci vraveli, že kto sa hrá, ten nehnevá. Prečo zabúdame múdre veci a pamätáme si len tie, ktoré nás gniavia? Keď budete jesť jogurt, hľadajte v ňom extra veľké kúsky ovocia, ktoré sľubovala reklama. Bavte sa, smejte, ja celý život nerobím nič iné, iba táram nezmysly, aby som rozveselil a zobudil ľudí. Robím si zo seba srandu a teší ma, keď sa ľudia veselia. A viete, čo je na tom zábavné? Keď žartujem, ľudia si myslia, že hovorím pravdu, a keď hovorím pravdu, ľudia sa zasa domnievajú, že žartujem. Všetko je naopak, teda tak, ako má byť.

Vráťme sa však k prežívaniu. Kým chytíte pohár čistej vody, povedzte jej, že ju milujete. Nesmejte sa, má to aj fyzikálne opodstatnenie, nielen „vyšinuté“, ezoterické. Zmeníte tak rozostavenie molekúl vody a tie zmenia vzorce k dobrému vo vás. Poproste ju, nech vám očistí organizmus, vyplaví nečistoty, naplní bunky, dodá vášmu telu sviežosť a pružnosť. S kokakolou to, žiaľ, nefunguje. Na rozdiel od čistej vody, ktorá je neutrálne médium a organizmus si ju pretvorí presne na to, čo potrebuje, majú dnes populárne presladené nápoje v sebe naprogramovaný agresívny smer, svojím spôsobom sú už „mŕtve“. Ale prihovárať sa im môžete, aspoň bude svet o čosi veselší. Ja som sa ako malý chalan prihováral cez okno sídliskovým vtákom na strome a vidíte, oplatilo sa, vyrástol zo mňa veselý blázon.

Keď budete kráčať mestom, vypnite rozum. Nechajte to na oči, prideľte im dôležitosť. Pozorujte stromy, ktoré sa jemne hýbu pod láskaním vetríka, započúvajte sa do symfónie vtákov, ktorú spievajú len vám. Ony budú ako prvé vedieť, že ste začali počúvať. Vedia, kto počúva a kto len hlucho prevláča svoj veľký svet problémov v bubnovej miešačke upevnenej na krku.

Pozorujte ľudí, budú vám hrať divadlo. Nesmejte sa z nich, ste takí istí. Stačí, keď vás zajtra zaplavia pracovné problémy a stratíte harmóniu raz-dva. Budete krčiť obočie ako oni, rozhadzovať rukami, prudko gestikulovať, zúriť, nadávať, ohovárať, brániť sa, ponáhľať sa, aby ste sa potom v polovičke dňa čudovali, akí ste unavení a kde sa stratila energia, ktorej ste mali ráno pri odchode z domu nadbytok. Dobrovoľne ste ju odovzdali, to neviete?

Náhodných ľudí, ktorí vám budú hrať malé divadelné formy priamo na verejnosti, neľutujte. Tiež by ste neprijali súcit, keby vás niekto v takomto rozpoložení potiahol za rukáv a s úsmevom Budhu vám povedal:
– Pane, nerozčuľujte sa. Aha, ako dnes nádherne svieti slnko.

Aby vás pochopili, museli by byť na rovnakej frekvencii ako vy. Lenže oni sedia umorení v pivnici a vy lietate v oblakoch, takže by ste ich mohli takou vetou akurát tak ešte viac vytočiť a oni by vás poslali aj s celým slnkom kadeľahšie. Len pekne pozorujte a prežívajte. Úsmevom nikdy nič neskazíte.

Kráčajte a uvedomte si zázrak kráčania. Ste vztýčená, smiešna postavička, čo sa pohybuje na dvoch končatinách. Mimozemšťanom, ktorí vás pozorujú, musíte pripadať neuveriteľne smiešne. Napriek tomu je to div sveta. Veď len sústreďte myseľ na každý jeden sval. Vnímajte napínanie šliach, vychutnajte si celú súhru vášho tela. Stačila jediná vaša myšlienka: „chcem ísť vpred“, a telo sa dalo do pohybu.

O nič ste sa už nemuseli starať. Zázrak. Prečo by to v duchovnej rovine malo byť ináč? Stačí jediná vaša myšlienka: „chcem zažiť pekný deň, chcem byť šťastná, chcem byť bohatý, chcem stretnúť úžasného životného partnera“, a celá neviditeľná pavučina súvislostí sa dá do pohybu.

Keď plávate, sústreďte sa na plávanie. Prežívajte každý jeden záber, každý jeden kop do vody. Vnímajte tanec každého jedného svalu i šliach, počúvajte pieseň vášho rozradosteného srdca, ktorému ste dali touto úlohou vyniknúť. Ak sa vám podarí vypudiť z hlavy všetky myšlienky, stanete sa plávaním, premeníte sa na pohyb. Splyniete s vodou, ktorá vás obklopuje, stanete sa jedným. Niekde z brehu budete vidieť sami seba ako organizmus, ktorý začal vykonávať harmonický pohyb, ktorý sa vzápätí premenil na vodu a splynul tak s morom, s vodou celého sveta, s celým vesmírom. Tým, že prestal premýšľať, stal sa myšlienkou celku.

Vaše vnútro naplnila bolesť? Prežívajte ju! Do poslednej bunky precíťte bôľ, veď len skúsenosť, ktorú zažijete na vlastnej koži, je tá pravá! Snažte sa ťažobu duše identifikovať, nájsť, v ktorej časti tela sa nachádza – či v hrudi alebo v bruchu. Určte jej tvar, intenzitu a farbu. Čo gúľate očami? Dá sa to! Nikdy ste nemali žeravú guľu v bruchu, nikdy vás nepichali bodce v hrudi? No vidíte, tak sa nabudúce hneď nerehocte… Nesnažte sa proces pálenia nervových obvodov umelo prerušiť. Bolesť musí doznieť v celej svojej dĺžke i hĺbke. Až potom ju môžete vyprevadiť k dverám a poďakovať sa jej za to, o čo vás obohatila.

Naučte sa prežívať svoje emócie na sto percent. Nikde inde ako na planéte Zem to nejde. „Moderní“ ľudia sú chodiace fosílie, umreli za živa, v žiadnom prípade si z nich neberte príklad. Keď budete mať chuť plakať, vyplačte sa. Aj doktori vám povedia, že to pomáha. S tou krásou klamú, ale prinajmenšom si zahrejete srdce a prečistíte očné kanáliky. Ak vás prepadne chuť kričať, kričte. Aj keby ste boli na omši. Aspoň zobudíte všetkých spiacich. Keď sa budete topiť vo vani, topte sa, zomierajte. Sú to vaše posledné sekundy bytia, prečo ich nevyužiť. Prežívajte to! Robte všetko každou bunkou, len tak si môžete byť istí, že ešte žijete.

Veľa ľudí sa ma pýta to isté: „Stretla som novú lásku. Ale už som sa viackrát sklamala. Mám strach ísť do toho naplno. Čo mám robiť?“ Chyťte si nos a skočte do tejto novej životnej udalosti celým svojím vnútrom. Zabudnite na morálku, na okolie, to bude do konca starej éry večne iba posudzovať a súdiť. Je to váš život. Keď sa oni raz dostanú do rovnakej miestnosti v strašidelnom dome, tiež pochopia váš škrek zo štvrtka. Nemôžete si rozbiť hlavu. Prinajmenšom srdce, ale to je v tejto dobe už zvyknuté, to sa vyhojí. Nenechajte si ujsť šancu omladnúť, pojašiť sa, zblázniť sa. Keď život neprosíte, možno vás takáto „náhoda“ do konca života už nestretne, tak si ju vychutnajte.

V stave zamilovanosti sa dejú nádherné veci, svet sa zmení na playstation s nekonečným počtom životov, prečo teda nevypiť čarovnú čašu až do dna. Človek síce na chvíľu osprostie, ale keď neviete osprostieť vedome, nechajte pôsobiť spodné čakry. Zmena je energia. Zamilovanie vám nasadí nové okuliare a ja vám neradím nič iné, len aby ste ho prežívali naplno. Pozorujte, ako vám nepriatelia odrazu prestali prekážať. Ako veci, ktoré vás doteraz otravovali, vám zrazu nie sú protivné. Naopak, začnete sa na nich smiať. Začnete sa smiať sami zo seba. No konečne!

Vychutnajte si pohľad z iného kúta. Keď ste si ho nevedeli privolať sami, ďakujte duši, že si konečne pritiahla impulz, ktorý to urobil za vás spiacich. Tí vnímavejší si uvedomia, že sa zrazu zmenil svet. Ale on sa nezmenil. Zmenili ste sa vy. Niečo vo vašom vnútri spustilo chemické reakcie, ktoré vyvolali stav vrcholnej spokojnosti. Chyba teda nie je za dverami, ale vo vašom dome.

Učte sa radostne pozerať sa na život. Nemusíte čakať na princa, keď kráľ žije vo vás. Zobuďte ho, zatraste ním a povedzte mu:
– Odteraz nebudem svoj život prežúvať, ale začínam ho prežívať!

 

 

Buďte šťastní, Hirax

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *