Opustil(a) ma (2. časť)

Potláčame skutočnú lásku, zabudli sme, čo je to láska. Vyslovovaním „potrebujem ťa“ ľudia priznávajú svoju bezmocnosť dokázať stáť na nohách sami. Touto vetou z nich kričí sebeckosť. Skutočná láska však nie je spútavanie. Žiarlenie je len potreba a snaha toho druhého mať pod kontrolou. Túžba vlastniť ho, zaplniť si ním dieru v sebe, rovnako ako keď jedlom nevedome zapĺňame brucho.
Načal som tému emócií a reakcií. Hovoria nám nielen o druhých, ale najmä o nás. Lebo rovnako tak by sme sa mohli baviť o túžbach, očakávaniach, dychtivosti, vášni či prehnanom optimizme, nadšení, umelom hlade po radosti. Pre niekoho to bude znieť možno divne, ale aj toto sú opravné ukazovatele našich tápaní späť k ceste za poznaním, pocitu vďačnosti, spokojnosti, viery, súcitu, slobody, ticha, lásky v nás. Mohúcnosti a sily v nás. Bezpodmienečného šťastia osvietených. Všetci kráčame k osvieteniu, všetci. Deviate slnko čaká. A to piate si od nás žiada presne to, čo v nás v najbližšie tisícročia vyvolá reakcie, ktoré ešte nemáme spracované. Ešte sa tu chvíľu budeme strkať a jojkať, tak si to radšej užime, ako by sme to mali premrhať.

Všetko má svoj čas i dozvuk. Vietor prestane fúkať, no lístie stále padá. Nikam sa nežeňte, nič aj tak neurýchlite. Ak ste zlostný typ, ani po prečítaní desiatok múdrych kníh a návšteve psychologických špičiek sveta sa za týždeň nestanete pokojným. Dajte si čas. S pokojom nerváka a so slinou na perách ešte zopár šálok šmarte o stenu, zlomte pár metiel, nakopnite skriňu. Inak to nepôjde. Ale semiačko chcenia „chcem byť iným“ porastie. Iba ho polievajte a starajte sa oň a starý koreň postupne uhynie. Verím v teóriu „zajtra bude o čosi lepšie“. V sumáre budete o dvadsať rokov pokojným a zdravým človekom, liečiteľom alebo milionárom. No nevydržíte to a nezačnete sa meniť? Kto chce zabiť tigra, musí najprv o tom presvedčiť seba.

Kto tomuto neverí, nech ďalej koná svoje poslanie hundroša, nerváka, otrasného pesimistu, odporného človeka. Odpor v ňom bude rozsvecovať odpory v druhých. Prútikár ukazujúci druhým ich slabé stránky cez svoju najslabšiu. Niekto nenájde iný spôsob, len sa sám sebe zhnusiť do tej miery, až sa dopátra k vlastnému osobnému odkazu. Ciest je veľa. Presne toľko, koľko je ľudí.
Ak vás niekto opustí, robí vás silnejším stáť na vlastných nohách. Čo nemôžete kontrolovať a ovplyvniť, to pustite k vode. Nič vám nepomôže sužovať sa nad tým, že vás opustila frajerka.

Jednoducho odišla, je to holý fakt. Ani slzami ju nevrátite späť, nimi si iba tak vypaľujete ešte väčšiu dieru do srdca. To rovnako tak trpí, keď sa zlostíte. Žiadne vyhrážky, zloba, kliatby, nadávky či výčitky ju nedonútia vrátiť sa, ba práve naopak, začne vami pohŕdať, prípadne sa vás báť, takže sa vám dokonale odmlčí a vyhne na sto honov. Vaše svetlo zájde za horu a vyjde, až keď tank nepreparkujete do kasární, kam patrí.

Skôr sa pýtajte, prečo vás rozchod zlomil v kolenách a srdce vo dvoje. Počas vášho detstva vás často podopierali, tak teraz čakáte záchrancu? Alebo naopak, nepodopierali vás vôbec a vy ste sa naučili boxovať, prípadne plakať? Mlčíte, premietate si katastrofu roka znova a znova? Uverili ste, že jeho nová priateľka má všetko a vy nič, že ona má presne to, čo chýba vám? Všetko zlé ste pripísali na svoj účet, presvedčili ste sa, že to bolo vaše zlyhanie a že už nemáte čo ponúknuť nielen bývalému partnerovi, ale ani nasledujúcemu? Takto sa modlíte o stavy, keď nebudete môcť vystáť samu seba a výstavne potopíte aj posledný ostrov vašej dôstojnosti a sily vo vás. Už si predstavujete svoj pohreb, ale jediné, čo vás zaujíma, je, či príde aj on.

Sú chvíle, ktoré otvárajú oči viac. Ako reagujete v krízových situáciách, to ste vy. Pnutie je obrovské, vaše skutočné jadro sa vtedy nemieni pretvarovať, prejavíte sa úprimne. Bude to vaša integrita, to jediné, čo riadi vaše vzťahy k ľuďom. Je to to, čím skutočne ste, totalita vášho vlastného Ja. Vaše reakcie budú odrážať, ako zvládate tento svet a kým ste sa stali, keď ste spali. A nasmerujú vás k jedinej otázke: „Kto vlastne teraz som?“.

Neodnímajte nikomu žiadne právo, lebo bude odobraté vám. Preto neodopierajte partnerovi povedať dosť vašim špinavým trenírkam, planým sľubom, no žiadnym činom, divným sexuálnym chúťkam, netaktnému správaniu, večnému čudáctvu, mlčaniu, drzosti. Zmeňte sa. Pre vás a ďalší krajší vzťah. Možno deti, ktoré sa k vám chystajú, vás takéhoto nechcú, tak čakajú na vaše dopečenie. Neberte právo svojej žene odísť z manželstva kvôli tomu, že bolo stokrát povedané, poprosené, no odozva žiadna. Nik nechce trpieť a ona sa vám nevedela dozvoniť. Ďalšia si zasa ako mladé dievčatko dala do hlavy, že jej muž bude rozhodný chlap, a tak dobrotu vo vás docení, až keď sa zamestnáte a začnete si plniť svoje chlapské povinnosti. Chce to len zmenu, kompromis medzi vašou podstatou a želaniami partnera, o tomto je každý vzťah.

Ego nevie prijímať svoje slabosti, strachy, nepriateľstvá, vylúčenia, vie to len sebaláska. Tak aj pravdivá osobná sloboda vyzdvihuje v ľuďoch dobro. Učte sa nešíriť zlobu, ohováračky, nepomstievajte sa, netrestajte. Závisť, pomsta, zlosť a neprajníctvo sú vždy slepé. Smútok, hnev, negativizmus majú neblahý vplyv na organizmus. Ťuknite si na web, dovzdelávajte sa, na túto tému je zverejnených nemálo odborných článkov.

Máme právo rozhodnúť sa a odísť zo vzťahu. Ani vám by sa nepáčilo, keby vás ktosi držal kdesi nasilu. Každý sme iný, nie všetci dokážu vypiť lyžičku rybacieho oleja. Na tom, že vás niekto odmietol alebo vám „dal kopačky“, nie je nič zlé. Jednoducho ste niekomu nesadli. Stalo sa vám dobre. Horšie by bolo, keby stále predstieral náklonnosť k vám a v pretvárke by roky vyslovoval falošné „áno“. Skutočné problémy by nastali až po oveľa dlhšom čase, takže radikálny sek by bola potom o to viac bolestivejšia agónia. Hlavu hore, rozchod nie je koniec sveta. Začnite byť opäť otvorení ľuďom, po svete vám behá množstvo ideálnych partnerov.

Paľko von Z nového šlabikára šťastia „Strachy, vzťahy, sloboda“ čerpajko

 

Prvý diel blogu Opustil(a) ma
Tretí diel blogu Opustil(a) ma

 

Kniha Šlabikár šťastia 4. – Strachy, vzťahy, sloboda
Martinus

Ak chcete venovanie do knihy, tak treba robiť objednávku cez HladoHlas alebo HIRAX Shop  a píšte do poznámky „komu“ venovať.
E-pub verzia tu

Prednášky k novému Šlabikáru šťastia 4. (Strachy, vzťahy, sloboda)
15. 11., Veľký Krtíš, DK
20. 11., Martin, kino Moskva, Veľký krst nového Šlabikára šťastia a románu Čo všetko o mne nevieš
27. 11., Košice, Stará radnica
28. 11., Levoča, Mestské divadlo
29. 11., Čadca, DK
05. 12., Banská Bystrica, Aula SZU
12. 12., Púchov, Mestské divadlo
Vstupenky tu
Ďalšie mestá postupne pridávam tu

 

 

One thought on “Opustil(a) ma (2. časť)

  1. Paľko, veľmi si Ťa vážim, si rozumný človek. Rozdávaš „dobro“, určite máš na tomto svete veľké poslanie. Som rada, že Ťa poznám. Jelka
    PS: odkedy Ťa poznám, už sa predstavujem Jelka, nie Jela – viem prečo

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *