Falošní alebo predražení liečitelia a guru?

Ľudia, preboha, nebláznite, nedávajte za „duchovné konzultácie“ stovky ba až tisícky eur! Ako s vami volám a doriešujem to, čo „napáchali“ tí, ktorým ide v prvom rade o veľký biznis, chytám sa aj s vami za hlavu, keď mi vravíte, že „tomu a tej“ ste dali dokopy 700 alebo 4000 eur.


Ako predísť okradnutiu a neskočiť falošnému liečiteľovi na lep?

Sila „guru“, „veštice“, „liečiteľa“ či „vedmy“ je mocná, subjektívny klient neraz nedokáže odolať a odmietnuť „nepovinný“ doplnok konzultácie vo forme kúpenia si „zázračnej“ masáže, „sto percentne zaberajúcich“ výživových doplnkov, rôznych kníh, obrazu, prívesku, náramku, sošky či inej doplnkovej terapie alebo predmetu. Radím:

1, Nespoliehajte sa na: „Obdarenie má predsa od Boha, za toto sa peniaze neberú, určite to robí z lásky k blížnemu, bude chcieť len dobrovoľný či nízky príspevok.“ Ľudia sú rôzni, existujú „anjeli“ i „draci“, preto si radšej dopredu dohodnite sumu, ktorú budete za konzultáciu platiť, aby ste na konci pri jej vyslovení nechytali dych. Je to lekcia naučiť sa uzavrieť dohodu.

2, Ak vám bude čosi odporúčané dokúpiť, a srdce či rozum vám bude šepkať „nie“, tak to aj vyslovte. Je to lekcia naučiť sa povedať „nie“.

3, Ak ste neboli spokojní, alebo vás suma vyrovnania šokovala, neprivoľte na ďalšie pokračovanie seáns, ku ktorému pri „biznis party“ pravdepodobne dôjde. Však to poznáte, ovečka sa má strihať, kým jej rastie vlna… Je to pokračovanie lekcie naučiť sa povedať „nie, ďakujem“. V prípade ďalších otázok zo strany „liečiteľa“ „ako ste boli spokojní a prečo nechcete ďalší dátum?“, sa nenechajte pozvať do prehustenej siete vysvetľovania, taktného objasňovania – len stroho zopakujte: „Nie, ďakujem a nechcem to ďalej rozvádzať.“ Nebojte sa, do pivnice vás nezamkne, o chvíľku budete znova na čerstvom vzduchu, tam sa vám po opadnutí emócii bude všetko ľahšie racionálne sumarizovať. 

Aká je primeraná cena u liečiteľa?

Myslím si, že ak niekto pýta za pohovor plus mínus 20 eur za hodinu a je to školený odborník, alebo človek, ktorý je naozaj obdarený, je to primerané, no stovky eur je už „chytanie myšky do pasce“. Ja robím konzultácie zdarma a to ma nesmierne oslobodzuje – nie sú v tom peniaze, ale čisto moja snaha ponoriť sa do problému, pomôcť človeku a sám sa na vzťahovom či inom probléme zdokonaliť. Materiálna stránka ma nezväzuje, je to očistné a obojstranne učiace. Harmonický prístup sa mi aj zdá, keď pomáhajúci pýta výšku hodinovej mzdy zákazníka. Sympatické…

Rovnako tak neduchárčim, z drvivej časti sa na problém pozerám z pohľadu psychológa. Lenže cítim, že klient čaká, že mu poviem „stalo sa to vo vašom živote vtedy a vtedy, duchovná príčina je skrytá vo vašom podvedomí, „karme“ (či v špajzi), nebojte sa, ja to vyčistím a vy už nič nemusíte robiť“. Vyhladovelý človek je schopný položiť na stôl hocikoľko toliarov, len aby už netrpel a presne tohto niektorí využívajú.

Veci sa dejú v súvislostiach. Majú svoju príčinu i následok. Iní nás môžu iba posunúť, osvetliť nevidené, no najväčšia časť práce zostáva vždy len a len na nás. Po rozhovore so mnou neodchádzajú klienti s rozhrešením, ale s batohom domácich úloh, neraz som počas konzultácie viac racionálne prísny ako láskavý…

Cieľom tohto blogu nie je, aby ste mi písali a „objednávali sa“, nemám na to čas. S kým sa spojím, s tým sa spojiť mám. Momentálne sa počas korony učím s deťmi, hrabem sa v záhradke, v zemi, okopávam kríky a stromy, chodím sa otužovať, s rodinkou na blízke výlety, večer hráme s deťmi futbal, nemám čas telefonovať osem hodín denne, čo by som asi aj mohol, keby som sa do toho všetkého prichádzajúce pustil… No nechcem, milujem sa, aj svoju rodinu 🙂 Ani cez maily či FB teraz neodpisujem, internet mi ide totálne pomaly, všetky deti nablízku sa asi hrajú online 🙂 Včera mi spadol aj mobil do záchoda, nádhera, krása, som ešte viac slobodný, teším sa :-).

Aj touto cestou sa ospravedlňujem, že som mnohým neodpovedal, či načatý prípad mi na FB či v mailoch prepadol a ja som už neodpísal. Nebolo to naschvál, ani nie som lenivec. No keďže ma žiadna dohoda nezväzovala, zostávam aj naďalej bez sebavinenia a slobodný.

Ako sa odstrihnúť od šarlatána a podvodníka?

Záver? Ľudia, váš najväčší liečiteľ, psychológ, guru, doktor, kouč atď je vo vás. Nebláznite a nedávajte špekulantom veľké peniaze. To, čo vám povedia, vás neraz iba zmätie a domotá do sfér, v ktorých sa nevyznáte (čakry, aura, karma, dharma…). Možno chcú len jedno – aby ste sa stali ich večnými klientmi. Neraz som už počúval náreky a harmonizoval strachy, ktoré v človeku vznikli, keď sa „liečenie“ zvrhlo pri pokuse „odpojiť sa“ na vydieranie, manipuláciu, strašenie, ba až vyhrožovanie. Je samozrejmé, že tu začína pôsobiť zo strany podvodníka aj jeho strach, veď ak predtým zinkasoval od podvedeného zákazníka tisícky eur, dobre si uvedomuje, že je to súce na šetrenie nielen jeho svedomím, ale aj príslušnými orgánmi. Kto chce naozaj pomôcť, nikdy pacienta k sebe nepriväzuje, hlboká rieka vždy tečie potichu a nezávisle.

Žiaľ, stalo sa mi aj to, že som pár ľuďom pomáhal vyrovnať sa so strachmi, lebo „liečiteľ“ pohrozil, že ich stav sa po ukončení „spolupráce“ výrazne zhorší. Od takejto či podobnej negatívnej mantry sa treba nadobro a čo najskôr v mysli odstrihnúť. Ak si začnete takýto vložený program v sebe mojkať a často prehrávať, sami naplníte predpoveď neprajníka a ten ani vonkoncom nemusí ovládať a zapojiť čiernu mágiu, ktorej ovládanie ste mu vo svojej mysli sami pridelili. Na znovuzrodenie vnútornej psychickej sily odporúčam knihu Psychický obor. V nej som popísal všetky mne známe, overené a dostupné technológie opätovného spojazdnenia viery v seba. Žiadne duchárčenie, len funkčná psychológia. Cieľ? Nepôsobiť v živote ani prehnane egoisticky, ale nebyť ani obeťou alebo „zachraňovateľom„.

Ak však poznáte niekoho, kto je ľudský, láskavý, liečivý, berie len „všimné“ a naozaj vám pomohol, napíšte ho do odkazu pod blog. Nerád by som pošpinil čistých, ktorí obdarení sú a skutočne ľudskú dušu i telo liečiť dokážu a prišli na Zem svietiť pre iných a v rámci primeraného vyrovnania. Tak si môžeme navzájom pomôcť. Ja som tých, čo mi pomohli alebo ich osobne poznám, spísal na moju stránku pod kontakty.  Sú tam aj psychológovia, či odborné zariadenia pri liečení závislostí. Takže rovnako tak píšte do odkazov aj psychológov či overené centrá na liečenie alkoholizmu či pre drogových závislých, s ktorými ste mali dobré skúsenosti. Lebo poznáte to – nie je doktor ako doktor. Ak sa k nejakému človeku či liečebni vyjadríte kladne viacerí, ochotne kontakt dopíšem aj na moju stránku.

Snáď všetko. Opatrujte sa a nezbavujte sa racionálneho rozumu, vlastnej sily, ani vlastnej intuície.

 

Pavel

Blog s podobnou tématikou: Liečitelia, alebo doktori?

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *