Chcete zmeniť vzťah? Zmeňte najprv seba

Deti si možno onedlho budú myslieť, že si ich rodičia stiahli z webu, takisto ako si teraz dospelí nahovárajú, že zmenia svojho partnera, dieťa, rodiča, okolie alebo celý svet násilným presadzovaním svojich právd cez autoritu, postoje, citové vydieranie, silu, moc a zákony. To je starý, negatívny sen ľudstva. Nový, pozitívny sa už narodil. Stačí zmeniť seba.

Sám seba som sa pýtal, prečo tak nerád chodím na návštevy k mame. Klamal som sa, že to je jej chyba, lebo sa so mnou nevie rozprávať a necítim z nej lásku ku mne. Ale opak bol pravdou, ktorú som si po čase kajúcne natrel na chleba: „Veď to ja sa s ňou nechcem rozprávať! V skutočnosti jej nedávam lásku ja!!!“ Keď som vydoloval zo seba tento trpký poklad, zostal som ako obarený.
Rany osudu sú ako cukríky. Obal je bolesť spojená s trpkou udalosťou, sladké jadro je prichádzajúca pravda a celoživotné ponaučenie pre našu bytosť. Zmenil som postoj. Začal som mamu objímať a častejšie jej hovoriť, ako ju ľúbim. Úprimne, nie z vypočítavosti. Prijal som ju takú, aká je. Prestal som sa snažiť zmeniť ju a nechal ju radiť mi. A neustále jej ďakujem, že ma porodila a vychovala.
Pochopil som, že vzťah s hocikým môžem zmeniť jedine tak, ak ja sám v sebe niečo opravím. Prestal som hľadať chyby na iných. Ak mi začína niečo na niekom vadiť, v prvom rade sa pozriem do svojho vnútra. Znie to paradoxne, ale skutočne to funguje. Je to ako s chorobami – možno nám je v skutočnosti zle práve z liekov. Keď bol v Taliansku štrajk lekárov, znížila sa úmrtnosť o osemdesiat percent. Áno, čím sa vám zdá nejaký čin šialenejší, tým väčšiu mieru očistnej energie spustí. Vypnite rozum, konajte.
Nefunguje vám manželský vzťah? Nemeňte nasilu manžela či manželku. Ak by ste nejakú zmenu dosiahli touto formou, bude to iba záležitosť mejkapu, a to je falošné riešenie. V skutočnosti dosiahnete partnerovu kapituláciu, ktorou iba predĺžite agóniu trápenia sa.
Skúste zmeniť seba. Len čo v sebe dáte nejakú vlastnosť na poriadok, váš partner to cez princíp zrkadlenia po čase podvedome prevezme. Samozrejme predpokladám, že býva pri zmysloch, lebo ak čakáte, že on ako notorický pijan si všimne a odkuká vašu každodennú triezvosť, tak ste na omyle. Teraz sa snažíme opraviť vlastnosti, nie závislosť.
Váš partner je napríklad dosť zaťažený na peniaze. Stále ich od vás pýta, ale sám mincu nepustí, nepozve vás na obed, nekúpi vysnívanú dovolenku. Pravdepodobne bude časť tejto vlastnosti aj vo vás. Povedali sme si, že mu nebudete dohovárať ani ho za to kritizovať, súdiť, haniť, zosmiešňovať či vydierať plačom, odchodom alebo naopak príchodom svokry. Zmeňte seba. Skúste byť štedrejšia v prepitnom, začnite viac dopriavať sebe i jemu, a to bez komentovania: „Som zvedavá, kedy mi to vrátiš.“ – „Čo nemáš svoje peniaze?“ – „Nič ti nedám, nemal si si minúť!“ – „To si celý ty, zasa si si naschvál nezobral peňaženku!“
Psychický mechanizmus totiž funguje takto: ak chcete peknú, vernú, spoľahlivú, láskyplnú, dobre gazdujúcu, pokojnú a veselú manželku, ktorá vám porodí krásne, zdravé a múdre deti, mali by ste čo najrýchlejšie začať rozvíjať tieto kvality sami v sebe, aby ich vaša polovička mohla odrážať a zrkadliť. Zákon príťažlivosti rovnakého neoklamete. Pretvorte teda zlobu na mravnú čistotu, strach na silu, nenávisť na lásku.
Myslíte si, že nedokážete meniť svoje vnútro? Zistil som, že s vlastnou dušou môžem pracovať presne tým istým spôsobom ako s telom. Prišiel som na to v posilňovni. Telo samo cítilo, keď som nejaký cvik robil zle. Po čase, bez toho, aby som nad tým rozmýšľal, opravilo úkon a do ďalšieho cvičenia si to zapamätalo. O mesiac neskôr som zistil, že skutočne namáham iba tú partiu, ktorú chcem, a ostatné časti tela netrpia. Svaly sa začali zdokonaľovať.
Vo vnútornom dialógu je to podobné a stačí na to iba myšlienka! Napríklad si pomyslíte: „chcem byť láskavejší a menej kričať na iných“ a myseľ to začne vykonávať. Nemusíte si to opakovať stokrát denne, stačí s tým byť iba čo najviac stotožnený. Meniť seba je práca na roky, ide to len krôčik po krôčiku, ale nezabúdajte, že už myšlienka je čin. Okolo štyridsiatky sa v človeku prebúdza chuť, nutkanie nastúpiť duševnú obrodu, kráčať, stúpať cestou duchovna.
Jeden pán sa ma pýtal, ako má začať proces sebaobnovy. Odvetil som mu jednoducho:
– Už na tej ceste ste. Myšlienka, že sa chcete stať iným človekom, je len dôkazom, že vaše podvedomie na tejto veci už dávno pracuje. Nerobte nič, iba chcite. Všetko sa začne diať samo. Spoznáte ľudí, ktorí vás budú fascinovať a posunú vás. Čítajte knihy, v ktorých objavíte vám sympatické pravdy a dajte ich do praxe. Proces sa už dávno začal. Začal vnútornou túžbou, myšlienkou, pokračoval chcením, konaním, dianím a uzatvára sa prichádzajúcimi zmenami.
V človeku musí aj tak všetko dozrieť. U mňa to tak bolo pri každom rozhodnutí. Napríklad som si povedal, že sa začnem každé ráno sprchovať studenou vodou. Vydržal som mesiac. O rok, keď prichádzala jeseň a chrípkové obdobie, už som toľko netrpel. Povedal som si, že v pondelok začínam, a šlo to oveľa hladšie. Už dlho každý koniec kúpania či sprchovania završujem studeným koncom bez toho, aby som sa trestal strachom, „aké to bude ťažké“. Naopak, teším sa najmä na večerné otužovanie, ktoré preberie telo, očistne zmyje nánosy z celého dňa, človek sa krásne preberie k poslednej etape dňa, lepšie sa mu zaspáva, myšlienky sú čistejšie. A duša spieva, že som pochopil, čo mi radila. Tak to bolo aj s obmedzením mäsa a so stovkami iných opráv, ktoré som na sebe vykonal. Duša aj telo musia na všetko prirodzene dorásť. Ak začnete robiť niečo umelo či prirýchlo, neskôr sa aj tak všetko zosynchronizuje s vaším skutočným presvedčením. Každý sme iný, počúvajte svoje vnútra, ony najlepšie vedia, čo potrebujete.
Kto má vnútornú slobodu, dáva slobodu iným. Kto ju nemá, ostatným berie. Každým dňom vstupujem do života ako do hry. Sledujem, čo sa mi deje, a pýtam sa, čo mi má tá či oná udalosť napovedať. Môjmu vnútru, mne samému, mojej bytosti. Už mi nikto neubližuje, všetkým ide o moje šťastie. Aj nepriateľom. Toto je môj nový sen. Pozitívny. Ľudia, svet, ďakujem vám!

 

Buďte šťastní, Hirax

 

2 thoughts on “Chcete zmeniť vzťah? Zmeňte najprv seba

    1. Ani človek žijúci s alkoholičkou nie je v tom vzťahu náhodou a nie málo sa má v ňom naučiť. P.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *