Ohováranie, závisť a iné „krivdy” (2. časť)

Sledujte ľudí. Oni vás naučia, ako zákony svetského poriadku fungujú. Čítajte nasledujúce vety a odpovedzte si sami, či si vymýšľam: „Kto sa o všetkom vyjadruje škaredo, bude takto hovoriť aj o vás. Kto chváli iných, no často používa ‚ale‘, chce ohovárať. Kto často odporuje, sám neznášaodpor. Kto sa veľa rozčuľuje, veľa požaduje. Kto sa bez vyzvania začne ospravedlňovať, žaluje sám seba. Kto sa veľa hnevá, je slaboch. Kto ovláda svoj hnev, vládne sám nad sebou (alebo číha na príležitosť uškodiť).“

Dôležitejšie je však sledovať vlastné pocity než pocity iných. Napríklad niečo tvoríte. Ak sa budete báť, že ľudia vaše chystané dielo vysmejú a ohovoria, dopadne to tak. Keď nebudete myslieť na neúspech, tak ani nepríde. Aj keby sa váš obraz nepredal, prinesie vám iný osoh, zákony vesmíru fungujú. Ak tvoríte z čistého srdca, nekalkulujete, nepomýšľate na zajtrajšok vznikajúceho diela, prospech sa dostaví. Takže niekedy je dobré položiť si otázku, prečo máte strach a či tvoríte skutočne preto,
lebo vám to prináša uspokojenie, alebo tým len hasíte plač vlastného ega. O tom si však povieme neskôr.
Všetko je o interakcii. Ak vás niekto ohovorí a vy budete cítiť, že je lepšie nereagovať, veď aj tak sa jeho slová rýchlo prepadnú do zabudnutia, udeje sa tak. Verte mi, ľudia sa berú veľmi vážne a aj veciam, ktoré sa im stávajú, prikladajú zbytočne veľkú dôležitosť. Aj tu jednoznačne platí, že energetický upír sa odpojí, ak nič nedostáva, teda ak sa na ohovorenie nezareaguje. Každý narcista si myslí, že je kohút, ktorý kým nezakikiríka, nezačne svitať. Nerobte mu slnko. Iba tak zachrípne a zalezie do kurníka. Lebo keď na niekoho stále myslíte a hovoríte o ňom, posielate mu energiu, ktorá vám potom logicky chýba, a musíte sa nabíjať z niekoho či z niečoho iného.
Nijaké ohovorenie sa nedeje náhodou. Má vám len ukázať, kde sa nachádzate. Ak si mercedes kúpi podnikateľ, ktorý neplatí faktúry, len naháňa „babenky“, a nablýskané fáro má dokazovať, že sa mu darí
a priam si želá, aby mu ľudia závideli, skutočne ho okolie začne očierňovať, že je zlodej a takéto drahé auto má z nakradnutého. Na druhej strane, keď si drahý automobil kúpi poctivý podnikateľ, ale budú v ňom aj v jeho manželke obavy typu: „teraz nás určite začnú susedia ohovárať, že sme si to auto kúpili len preto, aby sme sa ukázali“, stane sa takisto tak. Ak si však mercedes zadováži človek, ktorý si naň čestne zarobil, je to auto, po ktorom vždy túžil, a vie, že kedy inokedy, ak nie teraz, teda v ňom nie je nijaký zo spomínaných strachov, nepekných odoziev sa mu veľa nedostane. Dá sa povedať, že len takých kontrolných, ktoré ho preveria, či sa naozaj nachádza na frekvencii bytia, kde sa ho už takéto veci nedotýkajú. Nie preto, že je bohatší než iní. Preto, lebo je duchovne vyššie ako oni.
Našou národnou vlastnosťou je závisť. Slováci nevedia zniesť úspech, popularitu alebo čestné zbohatnutie jednotlivca. Stačí veľmi málo. Napríklad ak ste sa narodili pekní, ľudia vám to dajú pocítiť. Verš Miša Kaščáka zo skupiny Bez ladu a skladu to hovorí výstižne: „Odtnite mu hlavu, nech nevytŕča z davu.“ No mnoho ráz ohováranie nespúšťa závisť iného človeka či vaše osobné obavy, ale sú za tým hlbšie súvislosti. Hľadajte ich. Môže ísť o veľký strach ako následok udalostí, ktoré sa vám stali napríklad v útlom detstve. Ale korene problému môžu siahať až do vášho rodokmeňa. Alebo ste pred rokmi ohovárali všetkých vy a dostáva sa vám spätnej karmickej vlny. Kým nevypátrate príčinu, neustále očierňovanie z rôznych strán neustane.
Život je príliš krátky na to, aby ste ho strávili v nenávisti. Nikdy o nikom nehovorte nič nepekné. Naučte sa neodpovedať na klebety ohováraním, lebo ináč sa s dotyčným spútate reťazou nenávisti, ktorá
vás oboch dovlečie k priepasti dlhotrvajúcej bolesti. Naučte sa oddeľovať nesprávne od správneho a potom budete postupovať iba správne. Ego berie a zabúda, láska dáva a odpúšťa. Ak nedokážete druhých milovať, tak im aspoň nezáviďte. Závisť je strata času. Nepestujte teda voči ľuďom nenávisť a nikdy o nich nehovorte zle. Ich zámery možno nie sú o nič menej ušľachtilé než tie vaše. No ani neporovnávajte svoj život s ostatnými. Nemáte poňatia, čím si prešli iní.
Za množstvo smútkov môže náš egoizmus, lebo ego je motor, ktorý nás ženie za vidinou niečoho, na čom môžeme nejakým spôsobom získať. Všetko, čo je pre nás výhodné, nám pripadá správne. Naopak, čo nejde ruka v ruke s plánom ega, je zlé, zraňujúce a prináša smútok. Nezabíjajme však svoje ego krutými opatreniami, veď to sa ani nedá. Rozvíjajme múdrosť a umenie rozlišovať, naučme sa na veci pozerať z pohľadu iného človeka a ego sa prirodzenou cestou stiahne do ústrania. Skutočné šťastie nastúpi, keď nadmerný egoizmus zhorí v ohni múdrosti, umrie na kríži uvedomenia a ako náhrada sa narodí večnosť.
Hlavným zdrojom životnej sily je duševný pokoj človeka. Sily, ktoré ponúkajú skutočný život, sa rodia z energie radosti, lásky a múdrosti. Silný je ten, kto z tehál, čo po ňom hádžu, postaví dom. Normálny
zdravý človek všetkým odpustí, nevšíma si, kto šíri duševný zápach. Nie z princípu, ale zásluhou svojej pravej duchovnej podstaty. Modlite sa k svojim osobným, duchovným alebo náboženským autoritám, aby vám pomohli pochopiť, prijať a odpustiť. Dostanete sa duchovne vyššie a spomínané skúšky vás minú. Keď zapálite vo svojom srdci lásku, nočné vtáky závisti odletia preč. Neznesú totiž jasné svetlo.

Nech svet speje k láske, Hirax

 

Knižne vyšlo v druhom diely Šlabikára šťastia: Sebaspoznanie, súvislosti, sebapremena