Keď rodič manipuluju cez dieťa

To, že rodič po rozchode, alebo rozvode nemanipuluje dieťaťom vo svoj prospech, nehojí si cez neho vlastné zranenia, ale ukazuje mu, že aj oddelenia v živote nastávajú a dajú sa riešiť, je dôkaz sily osobnosti, psychologickej zrelosti a duchovnej vyspelosti bytosti. Snaha o nájdenie zlatej strednej cesty je majstrovstvo neutrality. Nik z nás nie je dokonalý (a zároveň je) a nikto nikdy nebude na sto percent vyhovovať obrazu druhej strany. Nikdy. V prípade rozkolu ide o lekciu vedieť sa na vec pozrieť z veľa uhlov pohľadu a prestať obviňovať, mstiť sa, špecializovať sa na partnerove zlé stránky. Milujem ťa, prijímam ťa, odpúšťam ti. Milujem sa, prijímam sa, odpúšťam si.

Včera som sa s jedným kamarátom rozprával o túrach a povedal: „Áno, mohol by som hovoriť iba o čiernych skládkach, ťažení dreva, zničených chodníkoch po elkatéčkách, pascách na zvieratá, proste hundrať a vyzdvihovať len to zlé. Nie, toto sa deje, vidím to, ale rovnako tak môžem rozprávať o samotnom vrchole, výhľade, množstve úžasných obrazov, ktoré mi poskytla príroda…“ Zlatá stredná cesta.

Raz sa každé jedno dieťa premení na dospelú bytosť. Bolesti a nárazy života ho donútia začať sa spoznávať a odhadzovať vrstvy pancieru vystavaného z chybných programov, slabostí, ochranných valov. Raz sa každý takýto jedinec pozrie na svojho rodiča čistou optikou a všetky manipulácie odídu bokom. Raz pochopí samotnú podstatu otca a matky. Akí boli, aj akí sú teraz. Psychológ Kevin Leman to povedal nejako takto: „dieťa si vás nezapamätá ako rodiča, s ktorým mal počas detstva nejednu hádku a spor, načíta do seba vašu pravú podstatu. Dieťa totiž presne vie, čo robíte z lásky a čo nie. Tie príkazy a zákazy odídu do zabudnutia, lebo ono pochopí, že ste to robili pre jeho dobro.“

Jedna pani mi raz rozprávala, že po rozvode sa malej dcérke snažila vysvetľovať každý jeden krok otca, ktorému ako dieťa nechápala. Objasňovalo jej ho vecne, logicky, bez osobných emócií, s čo najväčšou neutralitou a zainteresťovanosťou, ktorú v sebe vedela vydolovať.

Keď už bola dcéra tínedžerka, išla po dlhom čase s otcom na obed. Otec začal na maminu nakladať, hanil ju, vykresľoval v nepekných farbách. Robil vlastne to, čo po celý čas: manipuloval, zámerne sa sústreďoval výhradne len na jej zlé stránky, dobré prehliadal, každú jednu záležitosť týkajúcu sa nej a ktorá sa dala vysvetlil obomi polaritami, použil na výpad. Jeho cieľ bol jasný: „ja som najlepší, tvoja mama najhoršia“. Dcéra mlčala. Keď otec zo seba vyložil celú svoju žumpu (smútok, ťaživé emócie, ktoré v sebe nevedel vyriešiť sám a iba ich násobil), dcéra mu povedala iba jedno:

– Otecko, moja mama na teba nikdy v živote nepovedala nič škaredého. Keď som bola ešte malá a odišli sme od teba, v jeden deň som vyslovila, že si zlý otec. Dostala som od nej prvú a poslednú facku v živote. Vtedy mi povedala: „O svojom otcovi nikdy nebudeš rozprávať nepekne“.

Myslite pri svojom správaní, že to, čo je vo vás, odovzdávate aj svojim potomkom. Ak budete vnútorne slabí a nevyriešené ozveny vášho detstva (neláska, direktívnosť, zneužívanie, časté hádky a spory rodičov, popieranie vašej osobnosti a hodnoty atď) nespracujete, budú rovnaké situácie v dospelosti riešiť aj vaše deti. Drámy, napätia, a aj manipulácia jedného rodiča cez dieťa na druhého, sa opätovne zopakujú. Chcete to?

Prednášky 2018 (vstupenky tu: Predpredaj.sk alebo Ticket-Art)
31. 01., Trnava, Kino Hviezda
01. 02., Trenčín, Kino Hviezda
13. 02., Topoľčany, Kinosála
14. 02., Dolný Kubín, DK
21. 02., Spišská Nová Ves, Kino Mier
28. 02., Sereď, DK

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *