Čo robiť pri hádke alebo eliminovanie sporov (1. časť)

Často sa s niekým sporíte, hádate, množstvo vašich vzťahov je v krachu? Ak niečo ovplyvňuje váš život, je dobré vedieť o tom čo najviac.Na tému vzťahov sa v súčasnosti koná veľa prednášok, vychádza ročne množstvo kníh, dokonca aj komerčné médiá sú zahltené haldami rád. Nasávajte zmyslami, trieďte srdcom. Tu je pár mojich viet na túto tému.

Priatelia i nepriatelia nám pomáhajú stať sa viac samými sebou, spoznať sa. Hádam to nevyznie drsne, keď poviem, že ostatní ľudia mimo blízkeho okruhu priateľov a nepriateľov sú k nám vlastne ľahostajní. Nekladú na nás nijaké požiadavky, nič nám nevyčítajú, energetické pôsobenie je nízke. A to je to najhoršie, čo môže človeka stretnúť. Iba ľudia, s ktorými máme interakciu, nás posúvajú… k láske. No človeka, ktorý je zobudený, posunie k láske aj „zlo“. Každý človek má okolo seba veľa ľudí (vzťahový pozemský makrosvet), ale pôsobia na nás iba vybraní, tí najdôležitejší (vzťahový človečí mikrosvet), tak si ich vážme.
Problémy sa oveľa jednoduchšie riešia, keď o nich uvažujeme ako o výzvach. Výzvy pred nás stavajú nové okolnosti, ktoré majú na rováši väčšinou iní ľudia. Ak sa pre nás nová situácia zo začiatku javí ako „nedobrá“, hneď týchto ľudí vyhodnocujeme ako zlých. Vyčkajte, ak ste múdri, po čase im poďakujete, lebo nebyť ich, nezjavila by sa nová životná cesta. Ďakujme teda za „nepriateľov“. Rozmanitosť je základnou súčasťou života, každý sme iný. Prijmite ľudí takých, akí sú. Odlišný neznamená zlý, odlišný je buditeľ. Ak na vás iní vidia chyby, vy ich v nich nehľadajte. Kto chce totiž hľadať chyby, nájde ich aj v raji.
Často sa stáva, že sa najviac hádame so svojimi najbližšími. Nikdy ste to nechceli, vždy ste si predstavovali milého, vnímavého a veselého manžela a teraz máte doma nečakane necitlivého, negatívneho a protivného muža. Nik nás nevyškolí lepšie než „odborníci“, a tými sa často stávajú práve najmilovanejší. Preto, lebo nás dokonale poznajú. Sú oboznámení so všetkými našimi slabými stránkami, preto presne vedia, kam pritlačiť. Prišli nás totiž liečiť. Ak sú u vás hádky na dennom poriadku, pozorne čítajte ďalej.
Hádky škodia zdraviu, napĺňajú priestor i dušu negatívnou energiou. Časté emocionálne výlevy, plné nenávistných, hrubých a nespravodlivých slov, zasejú semiačka dlhodobejších starostí a tie vás zničia skôr ako ťažká práca. Pamätajte, že blízki ľudia, ktorí žijú pod jednou strechou, sú navzájom poprepájaní. Ak jeden ubližuje druhému, narušuje jednotu, čím cez spoločné energetické pole škodí aj sebe. V rodinných konfliktoch neexistujú víťazi a porazení, vždy prehrávajú obe strany.
Veľké množstvo hádok vzniká pre neznalosť elementárnych pravidiel. Nemusíte byť vyštudovanými psychológmi, poznajú ich aj ľudia so sedliackym rozumom. Zákonom číslo jeden pri hádke je, aby ste nikdy neútočili na osobnosť človeka. Keď to už ináč nejde, vypusťte zo seba súdy týkajúce sa jeho činov a správania, teda vravte: „Nepáči sa mi, že sa vulgárne vyjadruješ pred deťmi. Nie je dobré, keď sa deti naučia nadávky práve od rodiča.“ Nikdy však nehovorte: „Si zlý človek!“ Radšej povedzte: „Z môjho pohľadu si sa zachoval nepekne.“
Každé osobné osočenie vedie iba k zostreniu konfliktu. Hanenie, kritizovanie a urážanie neutíšia nijaký spor. Treba sa zamerať priamo na pomenovanie konkrétnej príčiny konfliktu, nie na výlev všetkého, čo vám na človeku prekáža a normálne to neviete zo seba dostať. Vyhýbajte sa preto poukazovaniu na nedostatky toho druhého, nepoučujte, nepokúšajte sa prinútiť druhú stranu, aby sa správala, ako si prajete vy. Zdvihnutým hlasom a hrubosťou to nie je možné! Spory by netrvali tak dlho, keby omyl bol len na jednej strane. Našou úlohou nie je niekomu vnútiť našu vôľu v rozpore s jeho osobnými záujmami, prianiami a osobnosťou. Cieľom je nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať obom stranám.
Berte každú hádku ako vyučovaciu látku, živú prax. Okolnosti netvoria človeka, iba odkrývajú, aký je. Ak zbystríte svoje zmysly a upriamite svoju pozornosť smerom dovnútra, môžete sa o sebe veľa naučiť. Pozorujte sa „zvonka“, akoby ste sa na seba pozerali očami niekoho iného. Odpútajte sa od svojich emócií, postavte sa akoby stranou, detailne si všímajte svoje reakcie. Aj keby vami lomcoval hnev, skúste sa ovládnuť a zastaviť spŕšku urážok či nespravodlivých súdov. Neskôr by ste to mohli ľutovať. Revom nikdy nič nezmôžete, krik iba ničí vaše zdravie a atmosféru navôkol. Aby ste prestali konať pudovo, budete sa musieť naučiť neklesnúť frekvenčne nižšie. Je to lekcia vstúpenia do seba na úrovni vrcholnej bdelosti, vysoká méta v poznaní, kto vlastne ste.

Nech svet speje k láske, Hirax

 

Druhý diel vyjde zajtra. Knižne vyšlo v druhom diely Šlabikára šťastia: Sebaspoznanie, súvislosti, sebapremena