Čo robiť pri hádke alebo eliminovanie sporov (2. časť)

Naučte sa v stave nahnevanosti niekoľkokrát zhlboka nadýchnuť, nechajte ako prvého hovoriť „protivníka“. Správne zvolené slovo môže byť veľmi účinné, no nijaké nie je účinnejšie než mlčanie v pravej chvíli. Nech sa druhá strana vyrozpráva a pocíti, že sa ju snažíte zo všetkých síl pochopiť. Nesmiete sa však tváriť, že ju počúvate, a pritom si budete myslieť svoje. Faloš je ľahko rozpoznateľná a nijako vám nepomôže. Naopak, skúste sa úplne sústrediť na to, čo vraví protistrana, snažte sa porozumieť, prečo konala, ako konala, aké skryté motívy ju k tomu viedli.

Keď sa potom dostanete k slovu, hovorte pomaly a radšej tichšie ako nahlas. Slová však vyslovujte dôrazne. Pokúste sa, aby vaša reč vyznela vyrovnane. Úprimne „sokovi“ povedzte, čo sa vám na jeho činoch nepáči. Aby ste zostali po celý čas pokojní, vzdajte sa myšlienky, že mu za každú cenu dokážete, že máte pravdu. Cieľom nie je zahnať niekoho do kúta a zvíťaziť, ale vzájomne si porozumieť. Preto je dôležité pochopiť, ako danú vec dotyčný vníma a čo prežíva. Často si totiž všímame iba vlastnú bolesť, zabúdame, že druhá strana s nami vstúpila do konfliktu z nejakého vážneho dôvodu, lebo aj ju niečo bolelo.
Pre pochopenie druhých nie je teda potrebné vedieť dobre hovoriť, ale dobre počúvať. Počúvať a počuť. V ohni hádky sa totiž ľudia sústredia iba na seba, vety toho druhého prepočujú. Opačný extrém taktiež škodí. Počúvať neznamená ponoriť sa do hlbokého mlčania. To by len mohlo znásobiť váš pocit krivdy a bôľ.

Každým hrubým osočením vytvoríte medzi sebou a daným človekom ďalšiu priepasť a ak to údolie vzdialenia sa budete chcieť niekedy prekonať, nepôjde to inak ako cestou lásky. Píšem však o namáhavej ceste, ktorej náročnosť možno prirovnať k pokusu otočiť tenisový set z 5:0 na 5:6. Bude vás to teda stáť neúmerne veľa energie. Vás oboch. Ide to len cez komunikáciu, ktorá pracuje iba pre tých, ktorí ju využívajú. Vštepte si do seba zákon, že prvý krok k zmiereniu urobí nie slabší, ale ten, kto je múdrejší, teda vnútorne silnejší. Nevravte si, že budete vyzerať ako slaboch. Veľkorysosť nie je slabosť, ale prejav skutočnej sily.

Vraj máte cholerického partnera, ktorý nečíta knihy, a toto by nikdy nepochopil? Nikdy nikoho nepodceňujte, lebo nič nedosiahnete. Každý z nás má v sebe obrovskú múdrosť, ktorá nie je priamo úmerná vychodeným školám. Myšlienky tolerancie sa sadia v pokojných vodách. Využite teda každú peknú chvíľu, aby ste predostreli svoj pohľad na vec. Takáto reč by sa mala týkať výhradne samotného sporu a mala by byť otvorená, úprimná a podporená čo najväčšou dávkou lásky. Nikdy na svetlo sveta nevyťahujte staré hriechy či urážky. Hovorte len veci podstatné, tie, ktoré sa bezprostredne týkajú daného problému.
Ak máte deti a všetko nepekné, čo sa deje v ich prítomnosti (ale aj keď prítomné nie sú, lebo napriek tomu, že nevidia a nepočujú, všetko cítia), vás bolí predovšetkým kvôli nim, premažte v sebe tento strach a nahraďte ho výzvou: „Len ja môžem deťom ukázať, ako sa má správne reagovať pri konflikte s rozčúleným a agresívnym človekom. Preto si ma vybrali za mamu. Len ja ich môžem naučiť stať sa silnými, múdrymi a láskavými.“
To, ako sa správate sami k sebe, určuje, ako sa k vám budú správať ostatní. Vaše správanie rovnako určí, aké budú vaše deti. Ak budete plakať a vždy sa zosypete, aj ony budú raz také. Ak budete kričať, aj ony budú v dospelosti riešiť problémy krikom. Ak budete niekoho ponižovať, aj ony si neskôr zvolia cestu urážok a ponižovania. Ale ak budete „protivníka“ ticho počúvať, na čo mu nakoniec pokojne a priamo k veci odpoviete, aj ony sa naučia správať vo vyhrotených situáciách konštruktívne, a nie ako hulváti. Najprv sa to však musíte naučiť vy, deti to od vás preberú automaticky, o to sa báť nemusíte. Nahnevaný otec je najkrutejší sám k sebe, čo raz pochopí aj on.
Cholerikovi bude zmena možno trvať roky, ale ak ste jeho blízki a zoberiete to ako výzvu, pôjde to. Nesmiete vidieť prekážky, ináč z očí stratíte cieľ. Nedovoľte si ani zaspať na vavrínoch, lebo aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať. Ak chcete byť šťastní, záleží to len na vás, druhí s tým nič nemajú. Preto ak sa vám niečo nepáči a zraňuje vás to, zmeňte to. Ak to neviete zmeniť, zmeňte spôsob, ako sa na vec pozeráte a zmýšľate o nej. Zmena je nevyhnutná. Toto je len váš život. Buď si v ňom splníte sen, alebo si ten sen vezmete neuskutočnený do hrobu.
Osobný rozvoj je voľba, ale nezostávajte iba pri teórii. Môžete nadobudnúť akékoľvek vedomosti, no bez činu zostanete hlúpi. Nežite život taký, aký je. Žite ho podľa seba. Vyjsť s niektorými ľuďmi je možno extra ťažké, však to poznáte, no najťažšia je práca na sebe. Lepšia je však ťažká práca ako zraňujúca nečinnosť. Väčšina ľudí by radšej zomrela, než by mala začať niečo robiť a meniť. A mnohí aj zomrú bez toho, aby pohli čo i len prstom. No vám verím, viem, že ste mocní a rozhodnete sa konať. Z vízie nech sa vykľuje plán a ten nech sa premení na realitu. Vaše dnešné rozhodnutie a terajšie myšlienky ovplyvnia váš zajtrajší život. Všetko sa začína predstavivosťou a chcením. Môžete do svojich plánov pokojne zahrnúť aj zlepšenie hocijakého vzťahu. Aby ste však dostali, po čom túžite, nesmiete chcieť všetko naraz. Buďte teda trpezliví, do praxe zavádzajte všetko pomaličky, krok za krokom. Nechcite zberať čerešne v zime a ovocie úspechu sa dostaví.
Anjeli, trpezlivosť, múdrosť a dobro v srdci nech sú v mene lepšieho zajtrajška všetkého živého vo vesmíre s vami pri každom spore. Amen.

Nech svet speje k láske, Hirax

 

Knižne vyšlo v druhom diely Šlabikára šťastia: Sebaspoznanie, súvislosti, sebapremena