Čo mi šepla ayahuasca – ceremónia začína (1. časť)

Ayahuasa je domorodé meno rýchlorastúcej tropickej liany Banisteriopsis caapi, čo v preklade znamená „liana duší“. Šamanmi na celom svete je veľmi cenená pre jej obrovský potenciál liečiť  na hlbinnej úrovni – fyzické i duševné bolesti. Zažil som ceremóniu s ayahuscou v ekvádorskom pralese uprostred primárneho lesa kúsok od mesta Tena. Rituál viedol domáci šaman Don Luis, ku ktorému som sa dostal na odporúčanie československého páru Jána a Zuzky Rostlinkovcov (nie, ani naše mená nie sú náhodami, čo si myslíte, prečo Ondrej Kalamár píše také skvelé aforizmy?), ktorí žijú v pralese už nejeden rok. Touto cestou im za všetko ďakujem.

Prichádza pre nás Slovenka Zuzka. Je osem hodín večer. Duša cíti, že to bude silná noc, veľký zážitok. Veľmi profesionálne som sa na cestovanie Ekvádorom nepripravil. Na to, koľko mám nacestovaného, som toho pozabúdal doma viac než dosť. Ale kedy bude spln či nov, som si zaznačiť nezabudol. „Počas mojej cesty trafím jeden z možných vrcholov Mesiaca. Nov, a ten je práve dnes. To nie je náhoda. Aj Ninka, sestra Zuzky, ktorá sa v pralese vyskytla v tom istom čase ako ja, mala dobrú poznámku. Keď včera vďaka tomu, že všade navôkol prebiehala fiesta prinášajúca hluk, ktorý by nás vyrušoval, nevyšla ceremónia, určite sa len dobre stalo. Možno by to pre toho Američana, ktorý chcel hneď po rituáli odletieť rovno domov, nedopadlo dobre. Všetko do seba zapadá, tak to malo byť, ceremónia sa mala presunúť na dnes,“ ide mi v duchu.

„Čert, nevleč sa ako na popravu,“ vravím Holanďanovi Chartovi, keď z našej izby, prenajatej na jednu noc, zliezame dolu po drevených schodoch. Ako som dokomolil jeho meno mu radšej nevysvetľujem.

V otvorenom seansovom domčeku nás už čaká Ninka a jej priateľ Pali (štyria Slováci v pralese, uff, to tiež nie je náhoda). Z Paliho tiež cítim neistotu. Potvrdzuje to, keď vraví Zuzke, nech mu nedávajú veľa medicíny, že on si popýta, keď bude chcieť viac. Zuzka vraví, že Luisova medicína je síce silná, ale že on vie vždy dobre odhadnúť jej silu. Napriek tomu Zuzka ďalej vysvetľuje, že je možné, že nás bude chcieť rastlinka očistiť, a ak sa nám bude chcieť ísť na záchod, keď nás preženie, ukazuje nám, kde sú toalety (prepáčte, latríny). Ale že to z nás môže ísť aj vrchom, preto každý z nás dostane aj kýblik, keby sme nestihli. Toto už mám načítané z internetu, viem, že môžu prísť tráviace problémy, ale som Zuzke vďačný, akým milým spôsobom nám to všetko vysvetľuje. Je to veľmi potrebné, lebo myseľ je krutý kat, ak ju o niečo neupevníte, vyšmykne sa vám, zoberie vládu do svojich rúk a strach potom všetko pokazí.

Prichádza japonský pár, teda Japonec a jeho priateľka pochádzajúca z Austrálie. Žiaľ, mená som si nezapamätal, ale cítim z nich, že sú to nádherné bytosti. Vlastne tak ako každý jeden človek na svete. Celkovo sme sa zišli dobrá zostava. Všetci sú mi veľmi sympatickí a to je pre dobrý priebeh noci tiež jeden zo základných bodov.

Šaman Luis je nižšieho vzrastu, milý pánko, ktorého keby som stretol bežne na ulici, nevenujem mu väčšiu pozornosť. Ale z neho aj z jeho manželky Inéz žiari milota a to je pre mňa veľmi dôležité, aby som plne dôveroval jeho šamanským schopnostiam. Veľakrát som sa počas stretnutí s českým šamanom Jánom sám seba pýtal, či by som mu dokázal dôverovať počas jeho ceremónie celou svojou bytosťou, lebo na mňa pôsobil až moc utiahnuto, introvertne, akoby sa mu nechcelo žiť a bral svoju úlohu prehnane vážne. Ninka, ktorá absolvovala celý jeden retrip (dvojtýždňové ayahuscové sústredenie, kedy sa jeden deň robí ceremónia, druhý deň sa odpočíva), ma však ubezpečila, že Kvančo robí svoju prácu veľmi dôkladne a vie to. Trošku mi vadil výraz „práca“, ale Zuzka mi vysvetlila, že celú ceremóniu môžem brať ako liečenie (kedy to je všetko na sile šamana a jedná sa skutočne o prácu), ale aj ako meditáciu, alebo ako skúsenosť, ktorá ma duševne posunie. Ľudia si takýto obrad platia aj vtedy, keď chcú niečo v živote vyriešiť, nájsť odpovede na kľúčové otázky, odstrániť bloky, ktoré im môžu brániť v osobnostnom rozvoji, či tvorení.

Úspech šamanovho liečenia závisí od toho, koľko má za sebou podporných bytostí, ktoré si počas svojho šamanského rastu k sebe pritiahol. Keď sa sám seba pýtam na Luisa, moja bytosť je spokojná, odpovedá, že áno, že mu plne dôverujem. Keď sa pred nami prezlieka, mohli by si niektorí ľudia čakajúci kabaret od á po zet myslieť, že úvod zanedbal, keďže medzi nás prišiel ako obyčajný roľník v pracovných topánkach a až potom sa pred nami prezliekol. My, civilizovaní ľudia, sme totiž vychovaní v show, chceme zažiť nefalšované divadlo, najlepšie nevidieť do zákulisia, nech je myseľ dokonale oklamaná. Lenže mne sa páči, že Luis pred nami nič nehrá, je úplne prirodzený a šamanom sa stáva vtedy, keď si na hlavu dáva čelenku s nádherným vtáčím perom. To všetko vidím nejasno, pretože jediným zdrojom svetla v kruhovej drevenej rotunde je len mierne tlejúci oheň.

Ceremónia začína Luisovým hraním na rôzne hudobné nástroje: píšťalu, harmoniku a drumbľu. Potom si nás po jednom volá, aby sme vypili po šálke čarovného nápoja pripraveného z lián ayahusca. Samotná tekutina nie je až tak hustá, ako som podľa zdrojov na internete čítal. Chutí  mierne horkasto, žiadne utrpenie. Cítim v nej koreň, trošku mi pripomína veľmi jemný halucinogén kava, ktorý som každý večer popíjal s domácimi na ostrove Fidži. Jeho účinky sa dali zrovnať so silnými cigaretami. Po dlhoročnom užívaní sa z neho domácim kazili zuby. Pol kila som si doniesol aj domov, aby som donesené vrecko po roku vyhodil bez toho, aby som ho použil. Až dnešná noc mi má ukázať, ako plytko som doteraz pristupoval k všetkému, čo som kedy fajčil, pil či jedol. Teda že aj ku kava som sa správal urážlivo a keby som sa dostal k rituálu domácich ešte raz, najprv rastline vzdám hold, poďakujem jej a poprosím ju, aby ma liečila, koľko dokáže a uzná za vhodné. Môžeme sa totiž rozprávať so všetkým. Je len na nás, do akej hĺbky zavedieme rozhovor a naše prosby.

Vývar z ayahuasca sa musí vypiť na jedenkrát a zapíja sa čajom. Zuzka mi podáva misku s čajom a vraví mi, že sa mám dvakrát napiť. Ja sa jej ako debko pýtam, či do dna, na čo mi až prísne odpovedá, že iba dvakrát. V týchto situáciách som zmätko, čudujem sa, že ma neudrela.

Keď máme všetci vypité, usadzujeme sa každý na svoju drevenú lavičku k obvodu prístrešku. Máme teda tie najlepšie podmienky oddať sa sebe. Zatváram oči a snažím sa ich čo najmenej otvárať, nech ma nevyrušujú žiadne okolité zvuky, naopak, nech s nimi splyniem. Občas to poruším, hlavne zo začiatku, kedy šaman začína očisťovať priestor seansy a mňa láka zvuk jeho hrkáliek, spevu, či iných zvukov, ktoré vydáva.

Začína ma navštevovať rastlinka a ja začínam chápať prvé pravdy tejto čarovnej noci. Dochádza mi, koľko liečivých a čarovných byliek, či rastlín nám Boh dal do daru a my sa k nim správame ako stádo tupcov. Množstvo mladých fajčí marihuanu a pritom k tejto liečivej rastline nepristupuje vôbec s úctou úmernej k jej múdrosti a liečebnej sile. My, konzumní Európania, prehliadame súvislosti, hĺbka vecí nás míňa. Neuvedomujeme si, že počas konzumácie alkoholu, či fajčenia marihuany, sa nám otvára vedomie. Napriek tomu tieto veci robíme v negatívnom prostredí, v baroch, krčmách či na koncertoch, na tanečných hlučných párty, diskotékach, kedy je navôkol nás množstvo smutných, agresívnych, negatívnou energiou nabitých ľudí. Kto z nás si uvedomuje, že na seba naberáme všetky tieto škodlivé energie, lepia sa na nás a my sa na druhý deň budíme nielen z opice, ale aj s odpadom druhých. Koľkí z nás ovládajú techniky na čistenie svojho energetického tela, rozmýšľajú, čo jedia, pijú, hovorí im niečo napríklad cyklické dýchanie? Odletieť do amazónskych pralesov na očistenie sa od zlých energií je drahý špás.

Vybavuje sa mi nebohý kamarát, spevák zo skupín Protest a Lunatic Gods, ktorý mal k marihuane veľmi blízky vzťah (umrel na rakovinu hrubého čreva, poprosím odporcov tejto drogy nedávať spomínané fakty do jasného súvisu s jeho chorobou), a až po toľkých rokoch mi dochádza jeho čistý vzťah, ale hlavne spôsob konzumácie tejto liečivej rastliny. „Paľko, zoberieš batôžtek a vyrazíš do Veľkej Fatry. Prespávaš len tak po senníkoch, či chatách bez elektriny. Večer po túre nádhernou prírodou si dáš v pokoji a za šumenia vetra v korunách stromov džontíka. Nesmeješ sa s kamošmi, nerobíš to kvôli zábave… každý sa odovzdá svojmu rozjímaniu. Minule sme boli traja, každý mal svoj kút, každý sa oddal sebe. Nádhera…“

Až v toľkých rokoch môjho života mi prišlo pochopenie, že konzumovať tieto liečivé dary v prírode, s úctou a prosbou o vyliečenie či žiadať o odpovede, je úplne niečo iné, ako si dať za diskotékou práska a s vyhulenými očami žiadať pološeptom a celý vystrašený čašníka o deci minerálky.

V prvý deň stretnutia so Zuzkou sme pobafkávali (pozor, nešľukovali, iba bafkali z nádherne vyhotovenej drevenej indiánskej fajky) liečivý tabak (Nicotiana Rustica, zde runa tabaco, kečuánsky kroba, v Peru mapacho). Zuzka ho s úctou nazývala tabačik. Dostalo sa mi krátkej prednášky o liečebných účinkoch tohto tabaku, ktorý je vyrábaný tradičným spôsobom, väčšinou samotnými šamanmi. okolo prípravy je veľa tabu a celý proces je považovaný za posvätný. Tabak v cigaretách tak, ako ho poznáme my, je z komerčných dôvodov chemicky spracovávaný, škodí, nie lieči.

Aplikoval som si aj vodný extrakt tabačiku do nosných dierok, po dlhom čase sa obe stali voľne priechodné. Spomenul som si na urinoterapiu, kde sa odporúča vlastným raňajším močom čistiť obe nosné dierky a zabudnete na prechladnutie. Nie, to som málo napísal – umyť si s ním aj tvár a vykloktať hrdlo. Sú vám tieto vety odporné? V tom prípade pokojne ďalej verte televíznym reklamám na chemické lieky.

Pýtal som sa Zuzky aj na jej názor ohľadne marihuany hneď prvý deň nášho stretnutia.

„Marihuana? Ja ju volám Santa Mária. Je to nádherná a veľmi liečivá rastlina.“

Krásna odpoveď, nikto na Slovensku mi nikdy takto neodpovedal. Už len to meno, aké jej dala, či prvotný prístup k tejto rastline je úžasný. Nie je to pre ňu tráva, je to niečo živé, bytosť s vlastným kódom, ktorá môže ľuďom pomáhať.

Máte dojem, že tu robím osvetu ľahkým drogám? Budú sa konzumovať tak či tak, žiadne zákony tomu nezabránia, práve naopak. Snažím sa týmito vetami vliať neznalým do duší spôsob, ako sa začať k darom zeme správať úctivo, s láskou a tak, aby pomáhali, nie škodili. S týmto zámerom nám totiž boli dané od Boha. Aj alkohol, tabak, káva či marihuana. Je len na nás, či ich užijeme ako liek alebo ako jed. Štátu ide o peniaze, nie o naše zdravie. Nevšímajme si zákony, poväčšinou sú choré. Robme radšej osvetu, len tak môžeme zmeniť svet.

 

Buďte šťastní, Hirax

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *