Spln a nov? Odporúčam očistný pôst, lieči takmer všetko

Ľudia jedia a jedia a telo nemá kedy čas upratovať a opravovať, stále si naivne opakuje: „Nechám to na neskôr, keď si dá pán prestávku.“ Lenže niektorí ľudia si dajú prestávku, až keď sú v nemocnici a veľakrát ani tam nie, lebo už je neskoro. Prečo nechať zhniť celú strechu domu? Nie je lepšie raz za čas zobrať rebrík a opraviť ju? Určite áno, vydrží oveľa dlhšie. A vidíte, človek si na strechu nájde čas, no na seba nie.

Pôstom sa dá zvíťaziť nad mnohými chorobami. Nič nepokazíte, ani keď budete brať pôst ako doplnkový prístup inej liečby. Môžete ním napríklad obmedziť množstvo braných liekov, hoci sa niektorých možno nikdy nezbavíte. Je to univerzálna širokospektrálna metóda ozdravenia, ktorú využívajú nielen zvieratá. Všimnite si mačky alebo psov – okamžite prestanú prijímať potravu, keď im je zle. Tučniak obrovský dokáže sedieť na vajciach a čakať na návrat samičky dlhé mesiace, a to bez prijímania potravy v mrazoch Antarktídy. Rozkladom tukov na cukry získava energiu viac ako sto dní! Je to profesionálny hladovkár zo zvieracej ríše.

Pôst oceňovali a praktizovali všetky vyspelé národy sveta, ktoré tu boli pred nami. No my sme na pôst akosi zabudli, teda ak neberiem do úvahy náboženský podtón, ktorý stále funguje, aj keď ja pod pojmom pôst myslím úplné vylúčenie pevnej stravy z jedálneho lístka, nielen obmedzenie mäsa a mäsových produktov. Mnohí veriaci sa postia, lebo sa to má, v kostole pripomenuli začiatok pôstu. Tak sa sčasti vytráca liečebná sila tejto ozdravujúcej metódy, pretože aký dáte energetický dôraz na danú vec, na takom stupni aj prebehne. Sústreďte sa počas očistných dní na svoje telo, prihovárajte sa mu a ono vás začne počúvať, komunikovať s vami, čím sa opäť vytvorí dôverné spojenie medzi vami a všetkými bunkami v tele a očista bude silnejšia.

Farmaceutický a potravinársky priemysel pôst logicky nikdy nepodporia, šli by proti sebe. Ide im o zisky, kým pôst je najlacnejší spôsob liečenia na svete – pijete sami alebo pod lekárskym dohľadom iba čistú vodu. Jedlo dáte na pár dní bokom, a tým sa telu poskytne čas a vhodné podmienky, aby sa v ňom spustil od Stvoriteľa perfektne nastavený liečebný mechanizmus.
Nielen ruskí, americkí či nemeckí doktori vedecky skúmali a potvrdili kladný vplyv dlhodobého pôstu na liečenie ľudí z depresie, kožných chorôb, artritíd, bronchiálnej astmy, ochorenia priedušiek, rôznych alergií, chorôb pečene, zo srdcovo-cievnych ochorení, z reumy, cukrovky, hypertenzie, obezity, ochorenia žalúdka a čriev, endokrinologických problémov, ťažkostí s trávením, vysokým tlakom, ochorenia kostí a kĺbov či pohybových chorôb. Konkrétne Rusi už v sedemdesiatych rokoch otvorili sanatórium, kde skúšali liečiť ľudí dlhodobým pôstom. Prečo ich napadol tento spôsob liečby?

Doktor Jurij Nikoľajev, ruský propagátor pôstu

Všetko to spustil prípad v Korsakovovej nemocnici v Moskve pre psychických chorých, kde zvieracie kazajky nahradili chemické látky, no liečebné postupy sa veľmi nepoľudštili. Raz jeden pacient, ktorý bol psychicky na dne, odmietal prijímať potravu. Ruský doktor Jurij Nikoľajev sa rozhodol porušiť zaužívaný postup a nenútil pacienta jesť nasilu, ani neprikázal personálu vyživovať ho cez infúzie, proste ho nechal tak. Zostal šokovaný z toho, čo sa po pätnástich dňoch udialo. Pacient prestal trpieť ťažkými stavmi, začal sa rozprávať so sestrami a potom aj sám jesť. Vo svojich poznámkach píše: „Po piatom dni sa jeho stav začal zlepšovať, otvoril oči. Na desiaty deň začal chodiť, no stále nerozprával. Na pätnásty deň vypil pohár jablkového džúsu, ktorý mal na nočnom stolíku, potom sa šiel prejsť. Muž sa napokon uzdravil a zaradil do spoločnosti.“ Išlo o výnimočný prípad, psychicky chorého pacienta uzdravil pôst.

Odvtedy sa začal pôstom ako metódou liečenia tento doktor zaoberať. Pätnásť rokov rozvíjal liečenie psychicky chorých ľudí pôstom, liečil ním depresie, fóbie, schizofréniu a obsesiu. Priemerný čas pôstu trval od dvadsiatich piatich do tridsiatich dní, no hladovanie občas prebiehalo aj štyridsať dní. Výsledky prekonali jeho očakávania, až sa nakoniec ruská vláda rozhodla podporiť program a otvorila spomínané sanatórium. Výsledky? Sedemdesiatpercentná úspešnosť vyliečenia zo spomenutých chorôb, po šiestich rokoch opätovnej kontroly stále vysokých necelých päťdesiat percent vyliečených ľudí.

No sovietska vláda bola zo začiatku k metóde skeptická, poverila teda armádnych doktorov, aby ju preverili. Dostali za úlohu sledovať žalúdočné šťavy, pečeň, pankreas a črevá, bakteriálny profil, úroveň imunity a látkovú premenu minerálov a vitamínov. Výskum prebiehal na tisíckach pacientov a vedci potvrdili Nikoľajevove výsledky. Pôst liečil.

Jednoduché vysvetlenie, prečo pôst lieči

Ľudia majú v sebe zafixované, že hladovanie je čosi zlé. Musíte zabudnúť na všetko, čo ste predtým prijali ako pravdivé, až potom môžete prijať fakt, že pôst sa dá využiť ako liečebná metóda. Zbaviť sa tohto predsudku je pre doktora ešte náročnejšie ako pre bežného človeka. Nikoľajev liečil pôstom osemtisíc pacientov, vykonal rozsiahly výskum, pacientom robil psychologické a biochemické testy, zbieral hormonálne dáta, vykonal encefalogramy stoviek pacientov pred a po pôste. Psychiatri objavili súvislosti a priaznivé zmeny chorých počas a po pôste. Pôst však nepôsobí kladne iba na psychiku človeka, ale aj na telo, celú osobnosť.

Telo funguje z troch hlavných zdrojov energie: glukózy, tukov a bielkovín. Po prvom dni pôstu sa zásoby glukózy vyčerpajú, potom telo začne glukózu získavať z bielkovín, až sa nakoniec prepne na štiepenie tukov, kde hlavnú úlohu premeny hrá pečeň. Ak pri pôste človek začne aj cvičiť, stimuluje tak orgány zamerané na zbavovanie telu škodlivých látok, teda obličky, pečeň, črevá, pľúca, pokožku. Po pár dňoch pôstu sa očistí aj hlava, nastúpia radostné stavy a človek si uvedomí, že ak dokáže hladovať, dokáže čokoľvek.

Pôst by začal byť škodlivý až vtedy, keby telo spotrebovalo osemdesiat percent zásob tukov a došlo by na premenu bielkovín na glukózu, tentoraz už zo svalov. Ak by tento úbytok predstavoval päťdesiat percent, nastala by smrť. Ak je človek vysoký meter sedemdesiat a váži sedemdesiat kilogramov, môže sa zdravo postiť až štyridsať dní.

Ako to však funguje, že sa dve tretiny pacientov začnú počas postenia cítiť lepšie? Je to len placebo efekt alebo eufória, že sa mozog začína cítiť lepšie? Pôst stimuluje očistný proces a pôsobí ako antidepresívum. Po treťom dni, keď ustúpi takzvaná „acidická kríza“, začne pôst pôsobiť veľmi upokojujúco ako sedatívum. Výrazne sa zlepší kvalita krvi, energetický výdaj klesá, dych a tep sa spomalia, klesne aj krvný tlak. Tráviaci systém prejde do stavu pokoja. Jednoducho povedané – pôst spôsobí telu stres, ktorý v organizme spustí uzdravujúce, protizápalové a autoregulačné procesy, ktoré zvyčajne nie sú aktívne následkom zlého životného štýlu človeka.

Opäť sme sa dostali k tomu istému poznaniu: hocijaká životná zmena, tlak okolností, životná kríza či bolesť, takisto aj pôst, ktorý vyvolá v tele poplach, spustí očistný proces.

Kladný vplyv pôstu nielen na depresiu

Nemecký lekár Oto Buchinger ruskú metódu prísneho pôstu doplnil o príjem dvestopäťdesiat kalórií denne, keď pacienti dostávajú dvakrát denne ovocnú šťavu alebo polievku, čím sa zmierni acidická kríza. V Nemecku už v desiatkach verejných nemocníc existujú oddelenia, kde pacientov liečia pôstom Buchingerovou metódou a snažia sa nájsť spôsob zmeniť výlučné podávanie chemických látok pri ochoreniach, ktoré sa dajú zmierniť alebo liečiť pôstom. Záujem rastie a nemocnice musia ľudí odmietať pre nedostatok miesta.

Doktor Andreas Michalsen z Nemecka nepoznal výsledky ruských štúdií, ale takisto urobil množstvo hormonálnych testov a dospel k tomu, že počas pôstu sa v tele zvyšujú hladiny hormónov, ako sú epinefrín (adrenalín), dopamín, leptín, sérotonín. Tieto hormóny majú výrazný regulačný účinok na metabolizmus a ovplyvňujú aj našu náladu. Hladina sérotonínu, hormónu šťastia, sa zvyšuje. Podobne ako ruskí psychiatri aj Michalsen spozoroval zlepšenie nálady hladujúcich pacientov, zaznamenal zmiernenie bolestí a zlepšenie receptorov inzulínu. Ale aj väčšiu ochotu pacientov po pôste zmeniť životný štýl a starať sa o svoje zdravie. Ako sa vyjadril spomínaný nemecký lekár: „Ak by som vynašiel liek s podobnými účinkami, okamžite by mi ponúkli obrovské sumy na výskum. Keď však ide o pôst, ľudia len povedia ‚zaujímavé‘. To nahráva odporcom a skeptikom, pretože sa na tento výskum neposkytujú dostatočné finančné prostriedky.“

Rakovina a pôst

Gerontológovia, vedci, ktorí sa zaoberajú starobou a metódami prevencie (predčasného) starnutia, zistili, že vďaka zníženiu príjmu potravy majú zvieratá dlhší a zdravší život. Doktor Valter D. Longo, biogerontológ pôsobiaci v Amerike, spravil pokus na myšiach postihnutých rakovinou. Jednu skupinu nechal dva dni hladovať, kým druhá skupina za ten istý čas prijímala potravu normálne. Potom im podal chemoterapiu. Hladujúce myši všetky prežili a znášali vedľajšie pôsobenie chemoterapie veľmi dobre, kým z druhej skupiny prežila iba tretina. Bolo to naopak: tie, čo jedli a mali byť silné, umierali, a tie, čo hladovali, zosilneli a boli na chemické jedy prichystané lepšie.

Po zverejnení štúdií sa dobrovoľníci spomedzi ľudí čakajúcich na chemoterapiu sami podujali robiť pred chemickou liečbou, keď sa odporúča veľa jesť, aby bol organizmus čo najsilnejší, pravý opak – začali sa postiť. Vedecké štúdie dokázali, že bunka sa v druhý deň pôstu prepne do ochranného módu. Musí sa prepnúť, lebo má málo glukózy, a tak sa snaží zabezpečiť si čo najväčšiu ochranu. Na rozdiel od rakovinovej bunky, ktorej neprospieva nízka hladina cukru a zvýši sa jej citlivosť na chemoterapiu.

Spomínaný doktor vyhlasuje, že samotný dlhodobý pôst dokáže zabíjať rakovinové bunky a vyliečiť človeka z rakoviny. Ja som v týchto tvrdeniach veľmi opatrný, lebo poznám ľudí, ktorým štyridsaťdvadňový pôst na zeleninových šťavách skutočne zachránil život, ale takisto poznám aj ľudí, ktorí sa pri tejto chorobe postili, no aj tak umreli. Veď samotný Dežko Ursiny je toho dôkazom…

Človeku viac prospieva nedostatok, nie nadbytok, preto pôst ako reštart organizmu

Ja vnímam pôst ako schopnosť, ktorú sme zdedili od predošlých dávnych generácií, dar prispôsobiť sa aj v ťažkých situáciách, prežiť v procese evolúcie. Genetický základ človeka je na nadbytok jedla prispôsobený menej ako na obdobia, keď jedla proste nebolo až tak veľa a človek bol prinútený hladovať. Dnešný konzumný spôsob žitia na nezdravej strave, s plnou chladničkou, s minimálnym pohybom a s permanentným vnútorným napätím je historickou anomáliou, kde sa pôst derie na povrch ako možnosť liečiť sa a očisťovať od škodlivých látok a spúšťať samoozdravovací proces na úrovni buniek.

Popularita pôstu sa zväčšuje, čoraz viac sa o ňom hovorí aj na vedeckej či politickej úrovni a je len otázkou času, kedy dosiahne rovnocenné postavenie v porovnaní s liekmi. Malo by sa zmeniť zmýšľanie ľudí, kedy sa skromný život nebude považovať za ponižujúci, naša spoločnosť nebude stáť na spotrebe a model našej zdravotnej starostlivosti nebude brať ochorenie ako marketingovú príležitosť. Rovnako tak sa pýta prehodnotiť, či je vidina nekončiaceho rastu pre ľudstvo to pravé orechové, keď nás príroda tak dokonale vyzbrojila schopnosťou vedieť prekonať krízu a nedostatok.

Nielen choroba dovedie človeka k nechutenstvu, ale takisto aj zdrvujúce životné okolnosti. Náhla smrť blízkeho človeka, krivé obvinenie, prevalená nevera, rozvod či iná životná rana dostane človeka do stavu, keď na jedlo ani nepomyslí. Organizmus akoby sám donúti pána prepnúť sa do stavu ochrany. Kniha Psychický obor je o prebudení psychickej sily človeka, ktorý bude schopný odolávať strachom a iným úderom životnej cesty. Pôst považujem za jeden z reštartov, ktorým môže človek zosilnieť nielen na fyzickej, ale aj na psychickej úrovni. Ak ste pôst nikdy neabsolvovali, tu som spísal jednoduchý návod. Mesačné fázy splnu a novu sú ideálne pre jednodňové pôsty, tak efekt očisty tela bude silnejší.

Pavel

Blog je použitý z knihy Psychický obor, kde sa zaoberám obnovením a zosilnením vnútornej sily človeka a to nielen cez psychiku, ale aj telo človeka.