Prosím, pomôž… Pomôžem, ale nie cez ľútosť

Poznal som ju už od mojej prednášky v Banskej Štiavnici. Prišla aj s dcérou, darovala mi maľované tričko. Dal som jej na výmenu knihu, podebatili sme, zasmiali sme sa, ukotvoili sme si naše životy, lebo každý z nás občas potrebuje uistenie, pýta sa mu počuť, že ide správnou cestou, „to a to“ zvládol dobre. Človek vie dodať nesmierne veľa Sily…

Maľované tričko - pomôžte Maťke a jej dcérke
Maľované tričko od Maťky (Banská Štiavnica, 2016)

Ozvala sa po dvoch rokoch. V jej hlase bolo zúfalstvo: „Paľko, dcérke zistili Turnerov syndróm. Spadol nám svet. Úplne ma to vyradilo zo života, veľa cestujeme po nemocniciach… Od marca 2017 začala mať vážnejšie zdravotné problémy, preto sme začali chodiť po vyšetreniach. Vzhľadom na diagnózu bude musieť byť sledovaná v približne pätnástich ambulanciách. Genetické vyšetrenia, ktoré jej spravili, teraz v septembri potvrdili toto ochorenie,“ hovorila o dcérke, študentke bilingválneho anglického gymnázia v Banskej Štiavnici. Prejavy Turnerovho syndrómu mala už v ranom detstve, nikto im ale nevenoval väčšiu pozornosť, lekári ich nepripisovali tejto závažnej diagnóze. „Má vrodené srdcové chyby, nízky vzrast, žalúdočné problémy, reflux, intoleranciu na potraviny, niekoľkokrát bola operovaná na oči, kožné pigmentové névy, poruchy imunity, chýbajú jej niektoré orgány, s diagnostikou nie sme na konci… Nestíham platiť nájom, nemám poplatené základné veci, všade dlžím. Ako umelkyňa momentálne nemám zákazky, sezóna v Podhájskej mi začne až s príchodom leta. Paľko, pomôž, ty máš okolo seba silný okruh dobrých ľudí.“

Maľované tričko - pomôžte Maťke a jej dcérke
Maľované tričko od Maťky (Zvolen 2018)

Nie som zástancom metódy: „tu je patália a tu číslo účtu, ľudia dobrí, posielajte peniažky“. V určitých prípadoch áno, ale ja som vždy za to, aby sa človek snažil sám seba aktivovať. Prejavil svoju vnútornú silu, povedal svetu: „Toto a toto viem, nechcem nič zadarmo. Podporte ma kúpou mojich výrobkov, dajte mi objednávku.“ Ak človek klesne k tomu, aby mu druhí iba dávali peniaze, nič to nevyrieši. Raz tok ustane, dlhy znova narastú a človek zostane ešte viac paralyzovaný. Cesta je vzchopenie sa. Mantra na každú nepríjemnú vec je: „Zvládnem to!“. Postavte sa nedobrej situácii čelom, rozhodnite sa, buďte kreatívni, začnite konať a začnú sa diať zázraky. Akoby ste pred sobou začali tvoriť vlnu, ktorá to nepríjemné odsunie a pripoja sa k vám sily dobra, ktoré vám naopak napomôžu.

Výrobky od Mati, mami dcéry postihnutej Turnerovým syndrómom
Výrobky od Mati

A tak sme s Levičankou Maťou vymysleli, že si môže chodiť predávať svoje „lapače snov“ a iné jej nádherné výrobky na moje prednášky. Prvýkrát bola v Bratislave, kde v priestore KD Vajnorská nádherne vymaľovala aj vstupný vestibul. Kreslí totiž aj na sklo, zdobí výklady. V lete zasa zdobí turistov v Podhájskej henou… Bola aj na mojej prednáške vo Zvolene a príde aj na moje prednášky do Levíc, Nových Zámkov, Malachova, Prievidze a Trenčianských teplíc… Tým, že si vybavila auto, naložila svoje výrobky, rozložila vlastné stoly, všetko si to zmenežovala, minimálne mne neverbálne povedala: „Som bojovníčka! Dám to! Nevzdám sa! Podniknem všetko, čo môžem a je v mojich schopnostiach.“ Vďaka tomuto má moju podporu. Toto už nie je opustenie sa „ľudia zachráňte ma“, toto je obojsmerné prúdenie energie „potrebujem podporu, ale aj ja vám za to dám kus seba… krásu, ktorú viem vyrobiť…“.

Aj v najväčšej chorobe, bolesti, či starobe blízkeho človeka sa naučte neaplikovať na neho ľútosť. Keď niekoho ľutujete, hovoríte mu tým, že ho nemáte v úcte, lebo ho považujete za nižšieho, za slabocha, alebo hlupáka, ktorý nemá na to, aby ťažkú životnú etapu zvládol sám. Nemá to nič spoločné s láskavým súcitom. Aj keď vnucovaním robíte niečo za druhého, preukazujete mu tým neúctu. Keď ktosi spadne, zdvihnite ho, ale kráčať ho už nechajte samého.

Maťa vstala sama. Je v mojich očiach hrdinkou, ktorá ako slobodná matka prijala výzvu choroby jej dcérky a nevzdáva sa. Vždy som odmietla pozerať Modré z neba a podobné relácie zobúdzajúce v človeku ľútosť. Tento blog som napísal, aby som vo vás zobudil súcit. Ak budete cítiť podporiť krízový rodinný rozpočet Martiny kúpou jej výrobkov (pokojne aj kúpou trička s motívom, ktorým som bol obdarovaný ja, vôbec sa ma nedotkne, keď stratí status „jediného“ – naopak, je prekrásne, bude ma tešiť, keď svet zaplavia tieto trička :-)) na niektorej mojej prednáške, alebo priamo od nej (nemá obchod, kontaktovať

Maľovanie výkladov - pomôžte Maťke a jej dcérke
Maľovaný výklad od Mati

ju môžete cez jej osobnostnú FB stránku alebo mail: matanehezova@gmail.com, telefón: 0918783571, číslo účtu: SK0509000000005135750370). Prípadne jej zadať vytvorenie nejakého cieleného umeleckého diela (Maťa maľuje aj obrazy), alebo jej dať zákazku a vy získate nádherne vyzdobený výklad vášho obchodu, predajne, či firmy, konajte. Maľovanie na sklo berie Maťka teraz ako primárny zdroj prijmu a s najmenej komplikáciami. Nesmierne vám ďakujem aj za ňu.

Maľovanie na výklad - pomôžte Maťke
Maľovaný výklad od Mati

A keď sme už pri dobrých veciach, 18. apríla uskutočním v Malachove (5 km od Banskej Bystrice) benefičnú prednášku. Výťažok bude venovaný pre Základnú školu s materskou školou Malachov a to na dva účely: 1. výťažok bude použitý na dofinancovanie príspevku na asistenta učiteľa, ktorý by si inak (polovicu tohto príspevku) museli rodičia platiť sami (zháňajú sponzorov) – jedná sa o 10-ročné dievčatko, ktoré vôbec nerozpráva a nastúpi do školy v septembri. 2. výťažok sa použije pre deti na športové a iné kultúrne voľnočasové aktivity pre detí, ktoré si to z finančných dôvodov nemôžu dovoliť, teda na vyrovnanie veľkých sociálnych rozdielov medzi deťmi, kedy sa napríklad tie z chudobnejších rodín len smutno dívajú, keď ostatné deti idú na plaváreň atď..

Želám vám nádherný deň. Paľko von Nielen Maťke palčeky držko

 

 

Maľovanie výkladov - pomôžte Maťke a jej dcérke
Maľovaný výklad od Mati

 

One thought on “Prosím, pomôž… Pomôžem, ale nie cez ľútosť

  1. Príbeh smutný,držím palčeky nech sa karta obráti.Tričko super,rada podporím,ale nenašla som na odporúčanej stránke viac ukážok z tvorby /alebo som si to nevedela nájsť/ Skúsim si k nej nájsť cestičku.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *