Prijal som, že ochoriem na korona vírus a to ma oslobodilo

Zmena pohľadu na korona vírus

Nasledovnými vetami mnohých nepoteším, ale niet inej cesty, len zmeniť spôsob zmýšľania ku korona vírusu. Aj ja sám som prešiel od „to sa nás netýka, to je len v Číne“ (december, január), „robia zbytočný poplach“ (február), „stop – treba to brať vážne, zastaviť cestovanie, začať nosiť rúška“ (začiatok marca), „sLOVEnsko začalo s opatreniami skoro, zasiahne to 5 až 50 tisíc Slovákov, potom všetko ustane a bude dobre“ (ešte pár dní dozadu), až kým som sa dopracoval k novému pohľadu na tento vírus: „Je tu, bude tu, treba ho prijať, aj ho raz asi dostanem, no prejdem i touto skúškou.“

Korona vírus tu s nami, ľudstvom, už bude podobne ako každé nové jarné či zimné vydanie chrípky. Je to pravdepodobne mutujúce vírusové ochorenie, ktoré sa nedá zahubiť. Nepamätám si rok, kedy by v spoločnosti nekolovali vety: „Je veľa chorých, zasa je chrípkové obdobie.“ Alebo inak – poznáte niekoho, kto by za svoj život ešte nedostal chrípku? Rovnako tak dobre vieme, že ani očkovanie proti chrípke nie je stopercentné, čo je dôkazom, že aj vírus chce prežiť a mení svoju výzbroj. Takže som v sebe prepol pohľad z postoja: „Verím, že ma vírus minie, Boh s nami ako Slovákmi, nech nás nie je veľa nakazených a tí postihnutí nech prežijú, treba len vydržať, byť občiansky zodpovedný a všetko bude ok“ na: „Raz ho pravdepodobne budem mať aj ja… možno túto jar, možno až na jeseň či o rok, no dovtedy budem na sebe zodpovedne pracovať.“

Psychický obor
Psychický obor

Kto ma číta, dobre vie, že dlhé roky sa zaujímam o vhodné stravovanie, pôsty, otužovanie, športovanie, ale aj o psychohygienu, opätovné zobudenie a udržiavanie vnútornej sily človeka. Všetko som to zhrnul v mojom hnedom a zelenom Šlabikári šťastia, preto sa v tomto blogu na toto zameriavať nebudem. Tento článok je o primárnom a novom zdravom vnútornom postoji ku korona víruse, ako aj ku každému inému vírusu, ktorý možno príde o ďalších x-rokov. Ale naďalej budem pokračovať vo zverejňovaní kapitol zo zeleného Šlabikára šťastia, Psychický obor, zameraných na harmonizáciu strachov a obáv, lebo momentálne nemáme postihnuté telá, ale mysle. Rovnako tak viem, že mnohí si teraz knihu kúpiť nechcú dovoliť, takže na tomto blogu to bude pribúdať, aj keby som tu mal zverejniť celú knihu. Dajte mi však čas, ďakujem.

 

Z „neochoriem“ na „pripúšťam, že je veľká šanca, že raz si tým budem musieť prejsť a ja to dám“ 

Mierim k podaniu si ruky s korona vírusom. Nie je ani zlý, ani dobrý, proste je ako každý iný vírus, huba, mikroorganizmus – všetko toto je súčasťou bytia na Zemi. Ak nás postihuje pád, hovorí o potrebe zmeniť sa. Tak aj korona vírus nás prišiel posunúť, nie nás zahubiť. Preto som včera žene povedal: „Ivuľka, pravdepodobne si ním raz budeme musieť prejsť a bude to v poriadku. Raz si ho odležím na tejto posteli a život pôjde ďalej.“

Preto vám odkazujem, nebojte sa ho, prijmite jeho existenciu. Všetko je o hlave, všetko je o myšlienke a aj bremeno s korona vírusom vytvára náš postoj, nie samotný vírus. Ťažobu teda vytvára náš uhol pohľadu a mňa to, že som v mysli pripustil, že naň tiež raz ochoriem, nesmierne oslobodilo. Osloboďte sa aj vy a svojim dielom tak odnímte z ťarchy, ktorá teraz v spojenom kolektívnom vedomí gniavi ľudstvo.

Volal som kamarátovi doktorovi, potvrdil mi môj pohľad. „Áno, je to presne tak, ako hovoríš. Nie je v silách ľudstva ho teraz či inokedy vykynožiť. Čím viac ľudí sa z neho dostane, tým rýchlejšie sa zvýši kolektívna imunita voči tomuto vírusu. Nech to však nejde rýchlo, ale postupne.“ Cesta? Pripustiť vlastné ochorenie a keď príde, prekonať ho. Dovedené do absolútna – čím skôr to budem mať za sebou (hovorím o období jedného roka), tým lepšie. Čosi ako pri kiahňach – radšej nech prídu vtedy, kedy mám najsilnejšiu imunitu. Ak sa teraz na to necítite, začnite na svojej imunite pracovať. My, Baričákovci, z doplnkovej výživy nešalieme, jedine čoho sa držíme už viac ako dva roky a vďaka tomu sme podľa mňa aj diametrálne menej chorí, je zvýšený príjem vitamínu D počas zimných mesiacov. Pijeme tento rybí olej, výživovú raketu, nič viac nekupujeme, za lyžičku denne (deti čajovú, dospelí polievkovú) podľa zvyku našich predkov, oni tiež pili rybí olej. Ich smrdel rybacinou, tento vďaka bylinkám nie. Deti sú aktívne, veselé, tvorivé, často na čerstvom vzduchu a na slnku – teraz, samozrejme, len na dvore pred domom, pri vychádzkach do prírody jedine tam, kde nie sú ľudia a s rúškami.

 

Prečo teda prísne opatrenia proti korona vírusu?

Sú z môjho pohľadu správne, lebo ide o to, aby sa ním nenakazilo obrovské množstvo národa v krátkom čase, lebo u kritického počtu chorých naozaj nastanú krušné chvíle a budú potrebovať hospitalizáciu. Múdro získavame čas a to hlavne pre starších a imunitne oslabených členov spoločnosti. Preto aj touto cestou ďakujem vláde SR za to, čo učinila. Požiar ešte len prichádza a my sme obrazne odhádzali sušinu, pripravili si lopaty, hlinu, štát chystá vrtuľníky s vodou. Ako veľmi bude fúkať vietor, to určí Prozreteľnosť, kde pokora bude hrať veľkú rolu. No spoliehať sa iba na vedu by bolo ignorovanie hlbšieho posolstva, ktoré nám prináša každá jedna nemoc, nefunkčný vzťah, nehojnosť, kríza, pád, atď. Aj čierny orech totiž nesie svoje jadro.

Že U.K. alebo Švajčiarsko koronu takpovediac ešte „ignoruje“? Je to ako u ľudí – niekto sa ešte smeje, druhý je vystrašený, tretí prijal, pracuje na sebe, chystá sa fyzicky i psychicky, iný už leží v horúčkach. Tak aj krajiny, ktoré k opatreniam pristupujú ležérne, beriem ako dávkovače pre susedov, ktorí sa uzavreli. Niet pre Slovensko šance nastúpiť do rakety a zo Zeme odletieť. Hocijako k tomu budeme pristupovať zodpovedne, sme v tom všetci, čo žijeme na tejto planéte a vírus sa počas prichádzajúcich rokov dotkne mnohých – niektorých skôr, iných neskôr. A som presvedčený, že tých, ktorí sa budú viac brániť (hlavne v hlave), tí budú „vyzlečení donaha“ o to silnejšie. Z pohľadu prijatia nového vedomia si povšimnite fakt, že korona nepostihuje až tak deti a mládež, ale hlavne skôr narodených, teda tých, ktorí ťažšie prijímajú čosi nové… Som za to aktívne symptómom porozumieť (a je jedno, či sa bavíme o korona víruse, alebo hocijakej inej chorobe, osobnej kríze človeka, nefungujúcim vzťahom, nedostatku financií, porozumenia, úcty voči človeku, proste dosaďte si tam čokoľvek, čo vás vo vašej rovine bytia zasahuje), a pochopiť snahu, čo tieto patálie veštia, nájsť súvislosti, aby na základe tejto aktivity potom „nákaza“ odišla rýchlejšie a nebola tak ničivá, dlhodobá. Pochopenie totiž prináša vyliečenie. No bez prijatia nemoci niet šance jej plného pochopenia, preto tento blog.

Preto si myslím, že aj názor jedného môjho kamaráta: „Všetko nám pokazia tí vracajúci sa Slováci zo zahraničia!“ je ohraničený a sebecký. Toto je o umení vedieť sa naladiť do situácie druhých, lebo byť v ich pozícii, snažíme sa konať rovnako, presne tak, čo teraz možno odsudzujeme, lebo sme sa nesnažili vcítiť sa aspoň na minútu do ich kože. Každý má právo sa vrátiť do svojej domoviny, k svojej rodine. Kde inde človek v ťažkom období dokáže čerpať toľko síl, ak nie doma, pri milovaných? Nech je dovolené vrátiť sa do svojej domoviny všetkým, ktorí tak cítia, len je potreba dodržať karanténu, hovoriť pravdu, byť nápomocný všetkým zložkám, rešpektovať nariadenia. „Vracajúci sa“ budú možno dávkovače pre náš národ, aby všetko pre nás prebehlo v čo najideálnejšej krivke a dokonalom spáde – to si prajem pre náš národ.

 

Postihnutí korona vírusom nemajú lepru

Tak treba zmeniť aj vnútorný pohľad na už postihnutých. Nie sú to žiadni zatratenci, nie je to „škodná“. Sú to len nemocní (nemoc = ne + moc = nemajú momentálne moc, silu), netreba sa ich báť ako infikovaných leprou. Myslím si, že za rok-tri bude mať nemalá časť Slovákov korona vírus za sebou a bude to normálne, rovnako ako keď sme počas života prekonali chrípku. Teraz sme v prerode a predošlá veta normálna nie je, chápem. Taktiež by som bol nerád, aby moje slová vyzneli, že všetko zľahčujem. Nie, pristupujem k dnešnej situácii výsostne s rešpektom, no odmietam paniku davu i strach vnútra v jednotlivcovi. Strach nás má posunúť, aktivizovať, ale priveľký strach paralyzuje, oslabuje, a to nielen na psychickej úrovni, ale ruka v ruke aj na fyzickej.

 

Čo starí a ľudia s oslabenou imunitou?

Prijmite teda tento vírus. Je tu a už tu s nami bude. Áno, chápem chorých, starých, oslabených a ľudí s nízkou imunitou, ktorí sa boja, a to právom. No aj im radím: Nespoliehajte len na to, že za čas bude na svete úspešná vakcína. Technické vykynoženie vírusu poprie jeho zvesť. Korona nás prišla naučiť prijať život taký, aký je. Prišla nás zastaviť. Prišla poupratovať a dať veciam ich správne miesta. Prišla nás opäť prinavrátiť k úcte, pokore a vďačnosti. Prišla nám dať silu, prebrať zodpovednosť za seba, svoje telo a psychiku, rodinu, národ, svet, bytie také, aké je, so všetkým, čo prináša – od radostí až po smrť.

Natíska sa otázka, čo s tým, že nakazíme alebo iní infikujú našich starých rodičov či blízkych, ktorí sú z nejakého dôvodu oslabení. Je to vysoká škola prijatia, je to samotný život, ťažká skúška pre každého, kto je milujúci a ľudsky citlivý. Žiaľ, som len obyčajný človek, ktorý nemá šancu nazerať Bohu do knihy a nie to ho ešte viniť, súdiť… Realizujme všetky opatrenia, ktoré nás napadnú a potom sa nalaďme na: „Bude, ako sa má stať.“ Prosme, modlime sa, to nám nebude nikdy odňaté. A hlavne si odpustime, všetky veci sa dejú podľa vyššieho plánu.

 

Vitaj, korona, narodila si sa, treba ťa pochopiť

Nebojme sa, ani nevieme, koľko veľa vieme zdolať. Prešli sme už toľkými lekciami a prekonáme aj túto skúšku. Báť sa dnes je akoby sme sa dlhé mesiace pripravovali na maturitu, no nakoniec by sme v aktuálny deň odmietli prísť na skúšku. V živote sa vyskytnú etapy, kedy niet šance sa otočiť a vrátiť sa. Keď ten bod dosiahneme, je nutné ho naplniť a prekročiť tak svoj osud. A ten bod, skúška, lekcia – hocijako si to nazvete – práve nastal. Pre jednotlivca, národy, spojené ľudstvo. Nejdeme na popravu, prehoďte aj vy v hlave výhybku. No nebuďme ani pyšní „je to obyčajná chrípka, len čosi silnejšia, to dám ľavou-zadnou“. Nie, je to úporný a mocný vzorec. Ja to beriem ako vyznamenanie. Je taký, aký sme aj my. Sme mocní a mohúci, pripravení prejsť aj touto skúškou ohňa.

Odpustite mi všetci, ktorí sa neviete naladiť na môj pohľad, ale ja za korona vírus ďakujem. Mnohému ma naučil, vo veľa veciach ma napravil. Niet šance bojovať s Bohom a ten, keď sa rozhodol, že dnes bude písomka, treba si vyhrnúť rukáv a začať prechádzať otázky. Nesnažme sa teda posla, ktorý nám priniesol dar, ubiť kameňom. Dvere majme zavreté, no mysle otvorené. Vírus aj tak vie, kedy a kadiaľ prísť. Je silný. Ale na jedno nezabudni, duša, ktorá čítaš tieto riadky – TY si silnejšia!!!

Buďte zdraví, vy, vaša rodina, aj vaši najbližší a v zdraví prekonajte všetko, čo vás príde pasovať na silnejšiu a múdrejšiu bytosť.

Dobré sily s vami.

Pavel

 

 

30 thoughts on “Prijal som, že ochoriem na korona vírus a to ma oslobodilo

 1. Vďaka za tieto slová, vidno, že sú premodlene. Ďakujem za otvorenie oči pre mnohých. Dnes ráno som vstala žiadalo sa mi, že ten dnešný deň bude taky istý ako včerajší. No uvedomila som si, že s koronou sa treba naučiť žiť. Boh sa mi prihovoril, teda idem zmeniť to, čo môžem. Aj tento pohľad na veľmi posunul. Prajem všetko dobré aj celej rodine.
  P. S. Idem zdiem s dovolením zdieľať blog aj pre ostatných, ktorým tiež môže pomôcť

 2. Plne suhlasim so slovami p.Baricaka aj ked ja sama sa ucim prekonavat strach ci uz z korona virusu alebo zo strachu ako takeho. Citam jeho knihy a prave mam rozcitany slabikar Psychicky obor ,ktory odporucam kazdemu . Naozaj mi jeho knihy pomahaju hlavne menit myslenie a zivotne postoje za co velmi dakujem.

 3. Krásne napísané. Toto by si mal prečítať každý Slovák. Tiež ma mrzí, aký majú niektorí ľudia názor na tých, čo sa chcú vrátiť domov. Ak by to boli ich príbuzní, rozprávali by ináč.

 4. Ďakujem za tento blog, ďakujem za život, ďakujem za múdrosť a za všetko čo nam ten vírus chce povedať a naučiť, ďakujem Paľko

 5. Skvele napísané, Pali(no)…verím, že tie Tvoje slova si ľudkovia zoberú k srdciam/mysliam…že pochopia 🙂 Tebe i Tvojim milovaným prajem prima zdravíčko + kopce lásky k prekonaniu strachu, akýchkoľvek vírusov (ako aj samého seba:)

 6. Pali ale s koronavirusmi sa stretol uz kazdy z nas niekolko krat rocne, za kazdy sopel moze koronavirus, neni to nic nove, takze sa uz poznate s jeho surodencami, bratrancami ci tetami 🙂

 7. Vyborne napisane…ako si Pali..prejdeme si tym, ziskame tolko potrebnu nielen fyzicku, ale i dusevnu imunitu.

 8. Ďakujem Paĺko krásne a výstižne napísané presne takto to cítim a myslým si že mnohým to pomôže pochopiť o čom to všetko je veĺká vďaka Vám Paĺko

 9. Ďakujem aj mne Vaše Šlabikare moc pomohli a stále pomáhajú. Píšete ich úžasne. ĎAKUJEM

 10. Virus som prijal uz v zaciatkoch. Povedal som: „vitaj, nic ti nedlzim a ani ty mne!“ Nemam s nim ziadnu „slucku“ ani karmicku a tak som prijal, ze bude zit vedla mna. Nemam z neho strach a modlim sa len za narod, za vsetky narody a cely svet, aby sme tuto skusku rychlo a uspesne zvladli. Lebo nas strach paralyzoval svet, paralyzoval zivot a fungovanie firiem. Nie virus, ale nas strach. Nech nam je Boh napomocny pri tejto skuske, je tu pre nas, aby sme sa posunuli. Zostante zdravi !

 11. Nove rano, novy prvy jarny deň a tento motivujuci članok v ňom. Parada.
  Ďakujem zaň.

 12. Veľmi ďakujem…presne toto som potrebovala počuť….nachvíľu som zabudla a ovládol má strach…ale ako píšete, treba to prijať…už som pokojná…Ďakujem Vám, prajem všetko dobré….

 13. Ja mam teraz virus (zijem v Skotsku). Uplne slabe symptomy. Po tyzdni sa citim uplne ok. Hned od zaciatku som sa ale izovala aby som nenakazila ostatnich. Moje deti trocha pokaslali a su v pohode. Manzel tiez.
  80% ludi ma mierne az stredne symptomy. 15% sa dostane do nemocnic. Ja som rada , ze to mam za sebou. Este tyzden doma a potom mozem ist von pomahat tym, co to potrebuju. Netreba to brat na lahku vahu ale panika a strach bepomozu. Drzat si odstup, nic nechytat, zostat doma na 14 dni od zaciatku chytenia virusu. Do prirody a do zahrady sa moze chodit.

 14. Veľmi sa stotožňujem,tak ste to všetko zhrnul,ako o tom uvažujem,musím poďakovať,budem zdieľať, prajem vám nech ste stále zdravo mysliaci a zdravo zdoláte všetko, čo príde.

 15. Ďakujem Palko vase slova povzbudili moju dušu .velmi rada citam vaše knihy vdaka.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *