Ohovárajú vás? Zraňujú vás klebety? Staňte sa silnými!

Zraňujú vás reči okolia? Berie vám energiu, keď vás niekto ohovára? Chcete všetky nepríjemné klebety vysvetliť „zdroju“ a očistiť sa? Moja rada znie: Nebojujte, prežívajte a sledujte len vlastné šťastie!

Ľudia by sa mali rozprávať o svojich pocitoch („dnes má nebo prekrásny odtieň“, „včera som mala zo šéfa divný pocit“, „zdá sa, že medzi mnou a manželkou sa začína niečo diať“ atď), ale deje sa opak – ľudia si všímajú okolie miesto toho, aby skúmali seba, pozorovali svoje pocity, prežitky, konanie a opravovali a zbavovali sa toho, čo im berie náladu a energiu. Hlavne my, Slováci, sme na závisť a ohováranie odborníci.

Stala sa krivda. Niekto vám ublížil. No zastreliť ho nemôžete, ani prejsť autom. Asi bude lepšie mu odpustiť. Bez odpustenia totiž niet uzdravenia. To nie je problém toho osočovateľa, to je váš problém. Treba si zadefinovať, čo vás rozhodilo, čo vás trápi a dať tomu názov. Pomenovaný problém prestáva byť problémom.

V prvom rade si ujasníme niektoré vlastnosti nášho národa:

1, Pred rokmi som bol s Severnom Írsku pozrieť priateľku. Pracovala vo fabrike na spracovávanie kureniec a iných mŕtvych vtákov. Robilo tam asi 400 Slovákov. Bývali v prenajatých domoch po 4 až 6 ľuďoch. Roztratení po celom meste – čo dom, to partia. Vlastný dom – milovaná domáca bunka, iný dom – nepriateľ. Ohováranie, rečí, klebety, závisť… V tej istej firme pracovalo okolo 20 Rumunov. Napriek tomu, že bývali blízko seba a vedeli všetko, čo sa jeden druhému včera udialo, stretli sa i každú desiatovú či obednú prestávku a rozprávali sa. Držali spolu ako bratia a sestry. Svätoplukové múdrosti čítať nemuseli.

2, Spolužiak zo strednej býva už viac ako 10 rokov v Amerike. V New Jersey.

– Slavo, čo Slováci? Stretávaš ich?

– V Amerike je ich málo. Ale po pár skúsenostiach ich už ani nevyhľadávam. Vždy ma chceli iba oj.bať a skončilo to ohováraním. Chodil som na pivo jedine s Handzušom a Somíkom, keď hrávali za Philadelphia Flyers. Bývali desať minút odo mňa. Boli v pohode. Ale oni boli iný level. Obyčajný Slovák ťa väčšinou podrazí. Skôr ti pomôže Poliak. Zaujímavé – Taliani, Poliaci, Rusi a iné národy držia pokope. My nie, – odvetil mi.

3, Ďalšia nepekná skúsenosť, ktorou sa tak precízne medzi sebou cibríme a stávame sa jeden druhému učiteľom, je, že najväčšie „rany“ (v mojom pohľade na svet to v preklade znie výchovné pohladenia) prichádzajú od tých najbližších – od rodiny či dôverných priateľov.

 

Karty sme rozdali, sme proste takí, ale zmeniť to môžeme jedine cez seba. Ideme teda na rady:

1, Nedajte sa strhnúť do negatívnym dialógov so snahou očistiť sa. Pracujte vo vnútri seba na tom, že daný zdroj budete bez zloby naďalej prijímať taký, aký vo svojej podstate je. Nezabúdajte: Nik nie je zlý. Je to len učiteľ, ktoré si vaše vnútro cez podvedomie pritiahlo, aby sa zdokonalilo. Na oplátku sa nebráňte, neklebeťte, neosočujte, neohovárajte, neočisťujte sa. Vzťahy založené na strachu vyžadujú veľa energie. Naopak, čo je založené na láske, energiu násobí.

2, Strážte si svoj pokoj. Ak to vo vás vyvrie, prežívajte to a premeňte na energiu. Každá zmena je energia. Ďakujte za ňu a zužitkujte ju. Keď sa budete topiť vo vani – prežívajte to! Keď budete preberať cenu Grammy – prežívajte to! Keď sa dozviete, že o vás sused v krčme neprávom povedal, že ste zlodej a vás z toho naplní zlosť, nezvoňte mu s bakuľou pri bráničke, ale PREŽÍVAJTE TO!!!

3, Pamätajte: Každý má právo vytvoriť si na vec vlastný názor a každý z nás žije podľa vlastného zákonníka. Psychologicky negramotní ľudia sa vás budú do úmoru snažiť našiť do svojho pohľadu na svet miesto toho, aby sa vás spýtali najdôležitejšiu vec: „Si šťastný?“ „Áno.“ „V poriadku, tak si tú autodráhu stavaj aj v tridsaťpäťke, keď ťa to napĺňa.“

4, Keď sa deje vyšší level, teda jedná sa skutočne o klamstvo, snažte sa skôr pochopiť, prečo tak daný človek jedná. Keď pochopíte jeho motív, lepšie sa od konkrétnej veci odstrihnete.

5, Neklamte sa myšlienkami, že len vonkajšie okolie vám môže ukázať vaše nedostatky. Životná prax mi ukázala, že vlastné sebapozorovanie mi dalo oveľa viac, ako hrabanie sa v kritike okolia.

6, Vedzte, že ľudia sa neskutočne manipulovateľní. Príklad: Majú s vami len tú najlepšiu skúsenosť, ale stačí im jedna klebeta o tom, aký ste zlý a behom sekundy vás pregumujú na nedobrého i keď vy sami ste k nim pristupovali vždy férovo. Necenia si vlastnú skúsenosť, veria rečiam ostatku. Berte a milujte ich takých, akí sú. Svet je taký, aký ste vy sami. A čo sme vy, to vyžarujete a to sa vám aj vracia. Zmeňte seba, zmeníte partnera, národ i svet.

7, Ak sa napriek tomu rozhodnete konať, čiňte s chladnou hlavou. Ak zistíte, že druhá strana nemá záujem o udobrenie a naďalej z nej šľahajú blesky, okamžite dialógu zanechajte, ustúpte z fronty a psychologicky čakajte na vhodný okamžik. Aj roky. Určite nič neriešte cez druhých ľudí. Najlepšia komunikácia je osobná. To sa môžete aspoň dostatočne vnútorne nasmiať, keď k vám budú plávať vety typu: Ja som to nikdy nepovedala, to tá a tá… Verte mi, je to nekonečná hra a svojou energiou budete živiť len Matrix, nie seba. Preto sa vrátim k prvotnej úlohe – vypočujte a nakŕmte sa intrigami „o vás“ do plna a potom sledujte, čo to vo vnútri s vami robí. Za rok-dva práce na sebe si pogratulujete, že už sa len usmievate.

8, Neveďte komunikáciu s neznámym „webovým zakomplexovaným hrdinom“ – napríklad taký Baričák už roky neodpovedá na reakcie na svoje blogy. Zistil totiž, že vysvetľovať každému, kam s jednotlivým článkom mieril, je práca hodná trpezlivého Herkulesa, ktorého deň má 100 hodín. Vie, že ak jeho blog pomôže čo i len jednej duši, splnil úlohu. A tých ostatných, ktorých nahneval? Či láskame, alebo bijeme palicou – stále sme učiteľmi.

9, Odpúšťajte. Bez odpustenia nie je uzdravenia.

10, Ďakujte za každý útok. Ak ste k sebe úprimný, rozpoznáte v kope splaškov pravdu a tá, i keď veľakrát vyznieva ako bolestivá, v skutočnosti oslobodzuje a vedie k láske. Verte mi, najväčšie dary sú zabalené v bolestiach.

11. Keď si uvedomíte, že ste urobili chybu, podniknite okamžite kroky k jej náprave. Ak cítite skutočnú vinu, ospravedlňte sa. Odľahne vám. Ohovoriť, či spraviť prešľap ide ľahko, ale naučiť sa prísť k človeku a ospravedlniť sa, je rys veľkého človeka.

12, Nikdy nezabudnite, ako na vás vplývali „reči iných“ (kým ste sa stali jedinými strojcami vlastného šťastia). Neustále sa učte neposudzovať a viacej chváliť.

13, Vždy, keď sa dostanete do rečí, pogratulujte si! Viete, že ste niečo dosiahli, že žijete, že nie ste chodiaca fosília, tvoríte, snažíte sa a kráčaním za svojim cieľom napĺňate vlastné šťastie bez vedomého ubližovania iným.

Okolie je neskutočne motivujúce, hneď vám povie, kde sa nachádzate. Len sa treba naučiť správnemu výkladu skutočnosti. Ak ste uverili v negatívne myšlienky o vás, ktoré vám ktosi nakukal, neznamená to ešte, že sú pravdivé. Púšťajte staré presvedčenia, inak vás ich korene obopnú a vycicajú. Čo doslúžilo, treba pustiť, aby sa uvoľnil priestor pre nové, funkčné, prospievajúce. Ľudia sú schopní závidieť i ukradnuté, rozbité či mŕtve. Ich prijmite, seba pozorujte a opravujte. Už len zamyslenie sa nad sebou a chcenie je obrovský štart pre človeka. Hoci len tým, že si nebudete pripúšťať veci, ktoré sa nedajú zmeniť z vonka, ale cez vaše vnútro. Žiaľ, ľudia tejto doby sa snažia zmeniť to, čo sa nedá a naopak, nezameriavajú sa na to, čo by sa zmenil dalo. Seba.

Buďte šťastní, Pavel „Hirax“ Baričák

 

Prednášky 2017:
05. 10., Viedeň, Rakúsko-slovenský kultúrny spolok. Hosť: Janko Marton
10. 10., Svit, DK. Hosť: Janko Marton
11. 10., Ostrava, Antakarana, Dolní 782/65
25. 10., Handlová, DK
07. 11., Hnúšťa, DK
08. 11., Košice, Historická radnica. Hosť: Janko Marton
09. 11., Prešov, Kino Scala. Hosť: Janko Marton
15. 11., Banská Bystrica, Aula SZU
22. 11., Martin, kino Moskva. Hosť: Janko Marton
27. 11., Malacky, Kultúrní domeček
28. 11., Bratislava, DK Vajnorská
29. 11., Nitra, Agroinštitút
07. 12., Púchov, Mestské divadlo
12. 12., Nové Mesto nad Váhom, DK
13. 12., Liptovský Mikuláš, ZUŠ. Hosť: Janko Marton

Vstupenky nájdete na stránke Predpredaj.sk

Viac informácii k prednáškam (a nové mestá) zasa nájdete na mojej oficiálnej blog stránke, v sekcii Prednášky

One thought on “Ohovárajú vás? Zraňujú vás klebety? Staňte sa silnými!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *