Napätie v spoločnosti vždy viedlo ku agresivite a extrémizmu

Napätie v spoločnosti vždy viedlo ku agresivite a extrémizmu. Hitler nevyužil nič iné, len beznádej, frustráciu Nemcov a katastrofálnu sociálnu situácii v krajine po prehratej prvej svetovej vojne. Nie málo našich politických strán postavilo svoju poslednú predvolebnú kampaň na utečencoch. Ani netušili, čo s tým spustia. Že to bude strach v ľuďoch, to sa dovtípiť mohli. Nepriamo tak však otvorili vrátka aj fašizmu, rasizmu a extrémizmu, až sa „poľovníci“ ocitli v parlamente. „Ako z toho len von?“ pýtali sa sami seba neskôr. Neprišli na nič iné, ako vytvoriť špeciálnu jednotku, ktorá bude tieto zjavy potláčať. Násilie plodí iba násilie, sila si vždy vypýta protisilu, rovnako ako strach doháňa ľudí k beznádejným činom. Situácia sa nezlepšila, ale naopak, napätie vzrástlo. Až bol minulú sobotu surovým útokom usmrtený mladý Filipínčan priamo v centre hlavného mesta. Predpokladám, že nie málo našich politických strán vsunie do svojich chystaných predvolebných kampaní body o potláčaní násilia a extrémizmu. Toho, čoho vznik sami podnietili.

Na zoznam symbolov, ktoré majú zadefinovať extrémistu, pribudli staré pohanské znaky (Slovák akoby sa mal báť vyjadriť svoje sympatie k vlastnej krajine, zaujímať sa o jej históriu), metalový pentagram (nie každý, kto nosí triko s pentagramom, doma vykonáva okultné rituály, pri ktorých sa štvrtí dieťa), punkáčske anarcho áčko (pochybujem, že pankáč s trikom anarchia sa ide hodiť s granátom do výkladu), či komunistický kosák a kladivo (základná myšlienka zameraná na úľavu spoločnosti je väčšinou vždy dobrá, len človek ju vždy akosi pokazí). Jednotka určená na boj proti extrémistom začala vykonávať razie. No na ulicu sa akosi zabudlo. Vyholení agresívni týpkovia minimálne sociálne a emocionálne zdatní doteraz nemali mať prečo obavy neísť po námestí a posilnení alkoholom si proste niekoho vytipovať a napadnúť. Prípadne si počkať na gesto, či inú reakciu, ktorá im poslúži ako adekvátny dôvod k agresii. Dovtedy sa s džbánom chodí po vodu, až sa nerozbije.

Nič sa nedeje náhodou. Všetko sú to spoločenské súvislosti. Ak kráľ uťahuje okovy okolo suda, laty začnú praskať, obsah sa začne vylievať. V spoločnosti sa tvrdo zakorenila beznádej, strach a napätie. Je to aj následkom viacerých faktorov. Podnikatelia nadávajú na štát za polená, ktoré im hádže pod nohy. Podnikateľ namiesto toho, aby sa zameriaval na aktívnu činnosť, musí teraz jeden deň v týždni strácať čas preskakovaním prekážok v podobe byrokratických, štatistických, zákonných a neviem ešte akých pravidiel, ktoré musia byť splnené.

Pracujúci ľud neobdarený odvahou podnikať zasa nadáva na nízke mzdy, mizerný výber voľných pracovných miezd, teror zo strany úradov práce snažiacich sa na príkaz zhora ponížiť štatistiku nezamestnanosti. Mnohí ľudia sa dokonca v beznádeji spätne obracajú za chorým socialistickým zriadením, je im jedno, že spoločnosť by opäť stála na nešťastí nemalého percenta jedincov. Vláda sa z toho snaží vykľučkovať škodlivým populizmom, alebo neustálym zvyšovaním minimálnej mzdy. Aktívna časť malých a stredných podnikateľov sa pýta, dokedy sa bude pružina naťahovať.

Hlavne mladí húfne opúšťajú republiku. Prečo by tu aj mali zostávať? Chcú sa rozvíjať, dopriať si lepšieho života, byť za svoje nápady odmenení. Zodpovední sa tvária, že sa nič nedeje. Horí to v zdravotníctve, poľnohospodárstve, školstve, športe, našom vzťahu k prírode… Za všetkým sú peniaze, o všetkom rozhoduje kapitál. Etika, morálka, charakter a svedomie boli kruto posunuté do úzadia.

Predpokladám, že vláda vymyslí ďalšie komando, ktoré bude chodiť po uliciach so snahou eliminovať násilnú kriminalitu. Silne sa teraz bude snažiť utíšiť šokovaný národ a priniesť do médií články o spacifikovaní násilníckych jedincov, bánd, eliminovaní pokusov o násilie. Toto sa malo diať už dávno, nielen na futbalových stretnutiach Slovan Spartak. Lenže týmto sa budú hasiť iba najviditeľnejšie plamene požiaru.

Problém je inde. Chce to upokojiť obyvateľov. Dokázať im, že štát a vláda nestojí na druhej strane barikády. Že sme jeden celok. Národ akoby už priam prosil o úctu politikov k nemu. V činoch, nie v prázdnych slovách. Takto smerujeme k ďalším a ďalším nezmyselným zákonom, ktorými sa zamoceme sami do seba, prípadne si občan začne navrávať, že ich ktosi vymýšľa zámerne za účelom jednoduchého zničenia nehodiacej sa osoby. Touto cestou vzniknú ďalšie po zuby ozbrojené policajné jednotky, ktoré budú mať za úlohu zahatať prúd násilia. Agresie plynúcej z frustrácie a zúfalstva jedincov, ktorí neunesú nápor podmienok žitia, ktoré vytvárajú zákonodárci, ako aj každý jeden človek spoločnosti svojim zmýšľaním.

Navzájom sa totiž ovplyvňujeme. Niekto je pokojný, iný prchký. Na to, aby sme sa začali prejavovať však potrebujeme impulzy. Môžeme tu diskutovať o svetovom spoločenskom a politickom kŕči, ktorý jednoznačne dolieha aj na sLOVEnsko, ale rovnako tak tu môžeme otvoriť debatu, či naša politická špička adekvátne reaguje na udalosti zvonka, alebo na veci zvnútra a ktoré sú priamo následkom ich konania. Čoraz viac mám dojem, že už nevedia kam z konopí.

Múdry kráľ vidí dopredu, nesnaží sa všetko riešiť iba silou cez zákony, policajné jednotky a mediálnu demagógiu. Lavína nových zákonov je neraz odraz mrazu svedomia a skamenenia ľudských sŕdc. Slepá ulička. Potláčať násilie iba násilím je zasa mix bezradnosti a hlúposti. Dobrý rodič svoje dieťa nebije. Ide mu príkladom, vypätú situáciu sa snaží upokojiť a neskôr v pokoji analyzovať prečo vznikla. Hľadá korene s odborníkmi. Následky lieči od koreňov, tam, kam sa krik, obušok a putá nikdy nedostanú.

Aby som to nehádzal len na vladárov, lebo nie je to len o nich. Hamižnosť ľudí vedie k zhromažďovaniu kapitálu. Táto úzka skupina bohatých ľudí diktuje politikom, aké zákony by sa im hodili. Majú za to svoj podiel, tak prepotrebný k napredovaniu strany. Sudcovia a polícia sú len vykonávatelia, nehaňme ich, aj keď i tu je to o „čistote a sily osobnosti“. Dostávame sa teda opäť k charakteru, ktorý povie „som tu za ľudí, nie za seba“. Je to o nás všetkých. Vytvorili sme neurotickú spoločnosť žijúcu v strese. Chceme si užívať blahobytu, najlepšie bez úsilia. Zleniveli sme, prestávame sa hýbať, tlstneme, spánšteli sme. Dokonalo poznáme svoje práva a v príhodnej chvíli vieme byť nekompromisní. Chýba nám vnútorná sila, lebo už od detstva nemusíme toľko zatínať zuby a prekonávať prekážky, to je daň konzumu. Sme vystrašení, čím je myslenie deštruktívne, pribúda labilných, vyhorených, psychicky chorých bytostí. V ľuďoch nie je viera v seba, nieto v niečo nadpozemské. To poskytuje podmienky na vznik politiky bez zásad, bohatstva bez práce, pokroku bez súcitu, náboženstva s pokrytectvom.

Preto ďakujem každému z vás, ktorí sa nad sebou zamýšľate a snažíte sa meniť pre dobro celého ľudstva. Ďakujem tebe, ktorý padáš, no aj tak sa snažíš stať sa lepším človekom. Tebe, ktorý máš čisté úmysly a konáš dobré skutky. Robíš pre harmonizovanie tejto doby viac, ako si vieš predstaviť. Ďakujem.

Paľko von Nad násilím sa zamyslejko

 

 

3 thoughts on “Napätie v spoločnosti vždy viedlo ku agresivite a extrémizmu

 1. Za mna velký obdiv voci každému kto dokáže na sebe pracovat a prijimat zmeny, ktoré život prinasa. Dakujem za knihy, komentare a blogy, ktore ste napisali Pavel. Pomohli, ked som to najviac potrebovala. Boh Vam zehnaj…

 2. Počúvaj ma teraz synček môj
  čo vieš sprostredkovane je len hnoj.
  Ver mi ja ti nechcem klamať,
  len ťa prosím nebuď lama.
  Preži svoj život na vlastnej koži
  žiadny hrdina z hier v reále neožil.
  Nehľadaj len tú ľahkú cestu,
  správny ľudia ju určite nechcú.
  Každý normálny človek cíti,
  ak budeš to mať na háku svet bude v riti.
  Ja viem, že to tu tiež máš rád
  a s prírodou chceš byť kamarát.
  Lenže tento svet nepotrebujete teba bude tu aj keby si všetko dojebal.
  Sorry že som začal nadávať
  ty vieš, že ja to nemám rád.;
  Lenže mne sa teraz zase zdá,
  že vaša generácia nič iné nepozná.
  Prepáč nechcem vás hádzať do jedného vreca,
  ja viem že ty si iný tak mi toto prepáč.
  A tvoji kamaráti tiež nie sú herci, ktorých sem nejaký režisér umiestnil.
  Je najvyšší čas si uvedomiť,
  že len vy môžete všetko zmeniť.
  Pretože tak ako vy ste naše deti,
  budete chcieť aby aj vaše tu mohli preżiť.
  Tak ako mňa inšpiroval EGO,
  bez neho by tu tento text nebol.
  Pretože nám dáva super energiu ktorú žiadny PR nezabijú.

  A ak si ľahostajný k tejto veci
  ja som ťa nechcel otravovať, to sú len také kecy.
  No nezabúdaj, že všetci ľudia
  budú radi keď sa zobudia
  na krásnej modrej planéte,
  príroda netúži po odvete.
  Môžeš si veriť čomu chceš,
  viac ako svoj um nepotrebuješ.
  A ak sa spoja všetci dobrí ľudia, tí zlí? ju nikdy nezahubia.

  Tak skúsme zas rozmýšľať všetci jednotne, a uvedomme si
  že len spoločne máme šancu niečo zmeniť
  a nie len všetko čo je tu zabiť.
  Tak ešte raz sorry, nechcel som sa tak rozpísať a o pripitých úvahách tu teraz drístať, ale nezabudnite že to čo myslia si všetci, že do poriadku sa samé dajú veci ja myslím si že ťažko sa to sa stane aj keď budeme mať krvavé dlane, ale raz zvíťazí, snáď, ľudskosť, ja spolieham sa na ne.

 3. Palko, presne napísané. Spoločnosť žije v kŕči, ľudia uveria rôznym fámam a potom robia zúfalé veci.
  No na zamyslenie, zrejme ľudia ako ste vy, by mohli pomôcť spoločnosti a vyhnať strach/diabla. Dat ľuďom do sŕdc lásku. Smerujem k tomu, či by ste neskúsil politiku. ?

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *